Masz nowoczesny telewizor? Wszystko, co robisz jest rejestrowane

Maksym SłomskiSkomentuj
Masz nowoczesny telewizor? Wszystko, co robisz jest rejestrowane

Inteligentne telewizory, zwane także smart TV, są dziś dostępne niemal w każdym domu. Stosunkowo niewielka część ich użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że urządzenia te prowadzą praktycznie bezustanny nasłuch na to, co robią ich właściciele. Umożliwiają to kamery wbudowane w telewizory oraz mikrofony stosowane w pilotach. Nie chcesz żeby telewizor Cię szpiegował? Możesz to zmienić.

Twój telewizor Cię szpieguje

Inteligentne telewizory oferują wiele fajnych funkcji, z czego tą najważniejszą jest dostęp do Internetu. To właśnie dzięki niemu na urządzeniach tych da się instalować aplikacje do przesyłania strumieniowego, takie jak Netflix, Max, Disney+, czy też Amazon Prime Video. Ze względu na to, że sprzęt ten jest połączony z siecią, może stanowić potencjalnie zagrożenie dla prywatności.

Telewizory gromadzą olbrzymie ilości danych o ich użytkownikach. Wbudowane mikrofony rejestrują dźwięk, zainstalowane na TV apki zbierają dane o kliknięciach, a pozyskiwane pliki cookies są często sprzedawane i przetwarzane przez firmy trzecie. Wszystko to dla wygody użytkowników, ale także w interesie producentów telewizorów. Informacja w dzisiejszych czasach jest cennym towarem.

Istnieją już firmy, które są w stanie rozdawać darmowe reklamy, w zamian za bezustanne wyświetlanie na nich reklam. Tu dodatkowy ekran z reklamami znajduje się pod TV. | Źródło: Telly

Jak TV śledzi, to co robisz?

Przede wszystkim, sprawdź politykę prywatności producenta odbiornika i usług przesyłania strumieniowego, z których korzystasz. Akceptowałeś je, ale nawet o tym nie pamiętasz. Sprawdź, jakie dane zbierają określone aplikacje, jak je przechowują i co z nimi robią. Zobacz też w ustawieniach telewizora, jakie dane czerpie o Tobie producent.

Jeśli nie korzystasz z kamery w telewizorze, najlepiej ją zaklej. Wyłącz do niej dostęp w ustawieniach aplikacji. Nie korzystasz z funkcji wybierania głosowego w pilocie od telewizora? Dezaktywuj mikrofon w odpowiednim menu ustawień.

W telewizorach Samsunga da się wyłączyć na przykład profilowanie reklam i technologię rozpoznawania głosu. W przypadku LG sytuacja wygląda podobnie, a wiele danych pobieranych jest poprzez technologię LivePlus, którą da się wyłączyć.

Ogranicz liczbę zbędnych aplikacji do minimum, bo w zasadzie każda apka pobiera jakieś dane o Twojej działalności.

Dbaj o aktualizacje oprogramowania w swoim telewizorze. O ile bowiem dane przesyłane producentom będą wykorzystywane przede wszystkim do działań marketingowych, to hakerzy, którzy uzyskają dostęp do urządzenia za pomocą niezałatanej luki, mogą wyrządzić niemałe szkody.

Najważniejsze: nie dać się zwariować

Trudno jest zrobić wiele w cyfrowym świecie, unikając bycia śledzonym, monitorowanym i profilowanym. Użytkownicy komputerów często szukają alternatyw dla programów pozyskujących wiele danych na ich temat, ale w przypadku telewizorów nie ma aż tak szerokiego pola manewru.

Warto dbać o swoją prywatność, ale trzeba sprawnie balansować pomiędzy uzasadnionymi obawami, a przesadą. W ocenie każdego z Was zostawiam to, co jest wyolbrzymianiem problemu, a co sensownym działaniem.

Źródło: mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.