Znany producent nawigacji kończy ich sprzedaż

Maksym SłomskiSkomentuj
Znany producent nawigacji kończy ich sprzedaż

Doskonale pamiętam erę dedykowanych nawigacji samochodowych. W czasach, kiedy smartfony jeszcze raczkowały urządzenia te cieszyły się ogromną popularnością. Na początkach swojej przygody z motoryzacją nie wyobrażałem sobie podróży w Europę bez takiego sprzętu. Z czasem wcale nie tanie produkty firmy takich jak TomTom zaczęły być wypierane przez darmowe aplikacje na smartfony. Rosnąca popularność Map Google, Map Apple oraz podobnych apek musiała oznaczać zmierzch dedykowanych urządzeń. TomTom ogłosił już koniec ich sprzedaży na dwóch szalenie ważnych niegdyś rynkach.

Koniec sprzedaży nawigacji TomTom w USA i Kanadzie

Już z końcem listopada Amerykanie i Kanadyjczycy zaczęli nagłaśniać w sieci to, że ze strony internetowej marki TomTom zniknęło wiele produktów. Chodziło przede wszystkim o dedykowane nawigacje, określane tam mianem PND (ang. portable navigation devices). Amerykański oddział firmy potwierdził w odpowiedzi na zapytanie jednego z użytkowników serwisu Reddit, że TomTom kończy sprzedaż nawigacji na terenie dwóch krajów:

Dziękujemy za skontaktowanie się z firmą TomTom w sprawie aktualizacji do nowszego modelu TomTom. Dziękujemy za ciągłe zainteresowanie i zaufanie do naszych produktów.

Z przykrością informujemy, że zaprzestaliśmy sprzedaży przenośnych urządzeń nawigacyjnych (PND) w USA i regionie Kanady, co było decyzją biznesową, ponieważ mamy lepszą opcję, tj. aplikację na smartfony TomTom GO Navigation.

oferta tomtom w polsce
Nawigacje TomTom nadal sprzedawane są w Polsce i wielu innych krajach. | Źródło: mat. własny – zrzut ekranu ze strony internetowej TomTom

Jak widać producent widząc spadek zainteresowania swoimi nawigacjami proponuje alternatywę w postaci aplikacji mobilnej. TomTom Go Navigation to faktycznie ciekawe narzędzie, z którym polecam się zapoznać. W oczy rzuca się przyjazny interfejs oraz naprawdę świetne mapy. Nie odważę się jednak wysunąć stwierdzenia, że to rozwiązanie lepsze niż Mapy Google.

Polacy dalej mogą kupić sprzęt marki TomTom

Na polskiej stronie internetowej można bez problemu znaleźć nawigacje dla samochodów, motocykli oraz dużych pojazdów. Oferta nadal jest bardzo rozbudowana. Pytanie brzmi: jak długo utrzyma się taki stan rzeczy? Producent z pewnością monitoruje zainteresowanie swoimi urządzeniami na całym świecie. Być może klamka już zapadła i wycofanie się z kolejnych rynków to tylko kwestia czasu. Być może sprzedaż sprzętu TomTom w innych rejonach świata będzie kontynuowana przez dłuższy czas.

Ilu z Was nadal korzysta z dedykowanej nawigacji? Czy koniec sprzedaży nawigacji marki TomTom w dwóch pierwszych krajach Was jakkolwiek niepokoi?

[Aktualizacja, godz. 16:31, 11 stycznia 2024 r.]: Polski oddział TomTom zapewnia, że firma nie tylko zostaje w Polsce i Europie, ale rozbudowuje swoją ofertę produktową.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci firma TomTom sprzedała miliony osobistych urządzeń nawigacyjnych w Stanach Zjednoczonych. Jednak w ubiegłym roku zdecydowaliśmy się zaprzestać sprzedaży osobistych urządzeń nawigacyjnych w USA, ponieważ nie stanowią one już istotnej części naszej działalności. Nadal oferujemy amerykańskim konsumentom nasze mobilne aplikacje nawigacyjne, TomTom GO Navigation i TomTom AmiGO, które są kompatybilne z systemami Android, iOS i CarPlay. Oczywiście będziemy nadal zapewniać użytkownikom TomTom PND obsługę konsumencką i wszystkie aktualizacje przez cały okres użytkowania ich urządzeń.

TomTom pozostaje mocno zaangażowany w swoją działalność PND na rodzimym rynku w Europie, gdzie nadal istnieje popyt na urządzenia nawigacyjne do samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli. Tylko w 2023 r. wprowadziliśmy na rynek pięć nowych modeli PND i będziemy wprowadzać kolejne nowości w najbliższej przyszłości.

Chcemy również podkreślić, że w ostatnich latach firma TomTom, specjalizująca się w technologiach lokalizacyjnych, stała się wiodącym globalnym dostawcą map i rozwiązań geolokalizacyjnych dla przemysłu motoryzacyjnego i firm technologicznych, takich jak Microsoft, Uber, Stellantis itd. Te współprace obecnie stanowią większość naszych przychodów.

Źródło: Reddit

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.