Tryb ciemny nie oszczędza energii? Nowe badania

Antoni ZaborskiSkomentuj
Tryb ciemny nie oszczędza energii? Nowe badania
Naukowcy z Uniwersytetu Purdue przeprowadzili badania na temat skuteczności trybu ciemnego, który w urządzeniach z ekranami OLED jest promowany głównie jako funkcja oszczędzająca energię. Wyniki mogą być zaskakujące, szczególnie dla osób, które uwierzyły w jego magiczne właściwości.

Badacze przeprowadzili szczegółowy pomiar zużycia energii w różnych wariantach podświetlenia ekranu i na kilku aplikacjach: Kalkulatorze, Mapach Google, Kalendarzu, Telefonie, Wiadomościach i YouTube. Na warsztat wzięto dwa modele smartfonów z Androidem: Motorola Moto Z3 i Google Pixel.

Wpływ na baterię zależy od jasności ekranu

Okazuje się, że różnica w obciążeniu akumulatora na niskiej mocy podświetlenia jest symboliczna. Mówimy tu o 3 do 9 procent, co według badaczy jest wartością niemal niezauważalną.

Tryb ciemny nie oszczędza energii? Nowe badania

Rui Silvestre / Unsplash

Dopiero przy jasności ustawionej na więcej niż 50 procent, korzyści z aktywowania trybu ciemnego są bardziej widoczne. W zależności od modelu urządzenia i warunków, może to być nawet od 39 do 47 procent oszczędności energii. Problem jednak w tym, że większość użytkowników w codziennym użytkowaniu korzysta z dolnego zakresu skali regulacji jasności. Oznacza to, że dla nich tryb ciemny nie zrobi większej różnicy.

Podobny test przeprowadził jakiś czas temu youtuber PhoneBuff, który sprawdził skuteczność trybu ciemnego w iPhone’ach. Jego początkowe rezultaty były bardzo optymistyczne, jednak, jak możemy zobaczyć na początku eksperymentu, moc podświetlenia smartfonów była ustawiona na dosyć wysoki poziom. To może być powodem szybszego rozładowania się egzemplarza bez włączonego trybu ciemnego.

Warto obejrzeć film do końca, gdzie autor przedstawił wyniki pomiarów na niższej jasności, zbliżonej do tej, której używamy w pomieszczeniach (około 100 nitów). Wówczas, różnica między egzemplarzami była niewielka, co tylko potwierdza informacje od naukowców z Indiany.

Aspekt zdrowotny też nie jest oczywisty

Tryb ciemny na logikę wydaje się być także mniej męczący dla oczu, a co za tym idzie, mniej szkodliwy dla ich zdrowia. To przekonanie bierze się z faktu, że gdy korzystamy z urządzenia z włączonym trybem ciemnym w nieoświetlonych pomieszczeniach, łatwiej przywyknąć do odwróconej kolorystyki.

Nie zostało jednak naukowo udowodnione, że dark mode rzeczywiście jest zdrowszy dla oczu. Co więcej, część naukowców twierdzi, że wzrok bardziej męczy się podczas przeglądania białych treści na czarnym tle, niż odwrotnie.

Źródło: Gizchina / fot. tyt. Unsplash / Sten Ritterfeld

Udostępnij

Antoni ZaborskiW branży nowych technologii od ponad 10 lat. W tym czasie pisał dla kilku popularnych serwisów, a także na swój rachunek. Prywatnie fan motoryzacji, sportów walki i dobrego jedzenia.