TSMC ma problemy przez suszę na Tajwanie. Kolejne złe wieści dla konsol i PC

Jan DomańskiSkomentuj
TSMC ma problemy przez suszę na Tajwanie. Kolejne złe wieści dla konsol i PC

{reklama-artykul}Trzema największymi producentami układów scalonych na świecie są takie firmy jak TSMC, Intel i Samsung. Niekoniecznie chodzi tylko o wytwarzanie produktów dla siebie (przynajmniej poza Intelem), ale przede wszystkim bycie podwykonawcom dla wielu koncernów z branży IT. W przodującym w tym temacie TSMC zaopatruje się chociażby AMD i Intel (tak, niebiescy wytwarzanie części mniej ważnych układów zlecają na zewnątrz), ale też np. Apple, Qualcomm, MediaTek czy Nvidia.

Niedobory wody na Tajwanie mogą wpłynąć na produkcję elektroniki przez TSMC

Jeśli TSMC miałoby kłopoty, to może się to odbić negatywnie w zasadzie na całej branży. W końcu bardzo wiele firm zleca produkcję właśnie u Tajwańczyków, a jeszcze więcej korzysta z przygotowanych tam chipów. Jakby już było mało problemów związanych z cenami i dostępnością konsol, grafik, a także częściowo procesorów, to na dodatek możemy do całego zamieszania doliczyć niski stan wody na Tajwanie. Mimo tego, że elektronika nie lubi się z wodą, to do produkcji chipów zużywa się jej duże ilości. TSMC musiało podjąć odpowiednie środki, aby zabezpieczyć się przed możliwymi przestojami w produkcji.

TSMCFirma uważa, że obecnie poczynione działania zapewnią nieprzerwaną produkcję / foto. TSMC

Kilka fabryk koncernu zlokalizowanych w miastach Hsinchu, Tainan i Taichung znajduje się na terenach objętych obostrzeniami związanymi z niskim poziomem wody. Na Tajwanie obowiązują cztery (poza normalnym) poziomy sygnalizujące niedobór wody. Zielony związany jest ze świadomością wystąpienia ewentualnych niedoborów i zaleceniach oszczędzania. Żółty, to już obniżone ciśnienie w wodociągach, a pomarańczowy rozpoczyna pierwszą fazą racjonowania wody. Ostateczny czerwony zaostrza racjonowanie i udostępnia zasoby jedynie na wydzielonych obszarach o określonych porach.

TSMC podjęło już odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia produkcji

Z racji bardzo niskich opadów, obecnie w kilku centralnych i południowych zbiornikach Tajwanu poziom wody wynosi poniżej 20 procent. W związku z tym w Chiayi i Tainan do środy obowiązywała żółta strefa, a obecnie wspominane rejony weszły do pomarańczowej. Aby sytuacja nie odbiła się negatywnie na produkcji, TSMC jest zmuszone do robienia zapasów wody i kupowania jej w innych rejonach, a następnie transportowania cysternami do części zakładów produkcyjnych.

Zobacz również: Nie lubimy MediaTeka, a i tak go kupujemy. Firma pierwszy raz liderem w smartfonach

Ten ruch związany jest z dużymi dodatkowymi wydatkami, ale tylko tak TSMC będzie mogło liczyć na brak zakłóceń w produkcji. Oby plan ratunkowy zakończył się powodzeniem, bo w ostatnich miesiącach konsumenci mają już naprawdę wystarczająco wiele powodów do narzekania na podaż i ceny elektroniki. Co ciekawe, kilka lat temu mieliśmy inną ciężką sytuację podaży i cen elektroniki związaną z wodą. Choć wtedy chodziło nie o niedobory, a wręcz powódź, która na długi czas sparaliżowała wytwarzanie dysków twardych na liniach Western Digital, czyli największego producenta części komputerowych tego typu.

Zobacz również:
Chiński HSMC może nie uruchomić fabryki chipów. TSMC na pewno się cieszy

Źródło: focustaiwan / Foto: TSMC

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.