Twoje wentylatory RGB są przy nim mikroskopijne. Youtuber stworzył potwora

Jan DomańskiSkomentuj
Twoje wentylatory RGB są przy nim mikroskopijne. Youtuber stworzył potwora

Co roku z okazji pierwszego dnia kwietnia wiele firm produkujących sprzęt komputerowy lub gry czy sklepy z elektroniką przedstawiają swoje szalone pomysły, które są tylko pokazowymi prototypami stworzonymi dla żartu, albo wręcz fotomontażem. 11 miesięcy temu mogliście u nas przeczytać o najciekawszych projektach z prima aprilis 2021 roku. Jednym z przedsięwzięć tego typu (choć nie zaprezentowano go z okazji 1 kwietnia, a latem w formie humorystycznej reklamy) był gigantyczny wentylator obudowy PC pokazany przez firmę Corsair. Nigdy nie było planów, aby wprowadzić go realnie do sprzedaży.

Gigantyczny wiatrak generuje ogromny strumień powietrza, wręcz zdmuchnął cały PC

Jednak zwariowany nierzeczywisty produkt marki Corsair, który miał „zdmuchnąć konkurencję” zainspirował youtubera prowadzącego kanał Maker’s Muse. Postanowił opracować działający ogromny wentylator (w dużej mierze dzięki wykorzystaniu drukarki 3D), który wyglądałby i działał jak zwyczajne podświetlane śmigła do obudowy, ale przy rozmiarze większym od całego komputera.

Projekt autorstwa Maker’s Muse ma aż 500 na 500 mm (normalnie stosuje się najpowszechniej modele o wymiarach 140 x 140 mm lub 120 x 120 mm) i silnik o mocy zatrważających 1500 W. Zamiast chłodzić wnętrze komputera, strumień powietrza zaraz po wejściu na wyższe obroty wręcz przewrócił maszynę. Wcześniej zamontowany do wózka (podobnego do wykorzystywanego w magazynach czy przez kurierów) i podłączony do akumulatora zadziałał jak całkiem sprawna dmuchawa do liści. Ciąg powietrza jest naprawdę ogromny. Według wyliczeń youtubera obroty mogą sięgać nawet 3330 RPM.

Na ten wentylator zużyto aż trzy metry taśmy z adresowalnymi LEDami RGB

Oczywiście tworzony przez kilka tygodni omawiany projekt nie ma żadnego praktycznego zastosowania, ale robi duże wrażenie. Tym bardziej, że faktycznie wygląda jak magicznie powiększony tradycyjny wentylator komputerowy. Włącznie z działającym oświetleniem RGB. W przeciwieństwie do kilkunastu czy kilkudziesięciu diod LED z podzespołu o normalnych wymiarach, twórca tego monstrum musiał zużyć aż 3 metry taśmy z adresowalnymi LEDami.

Zobacz również: Premiera grafik Intel Arc Alchemist do laptopów już za rogiem, znamy dokładną datę

Źródło i foto: Maker’s Muse @ YouTube

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.