Wielu graczom zależy na tym, aby myszka była jak najlżejsza. Dlatego producenci komputerowych peryferiów prześcigają się o to, kto stworzy jak najbardziej odchudzonego gryzonia. Ale kiedy kończy się masa odpowiednia dla komfortowego grania, a zaczyna się granica używalności? Pewien youtuber postanowił to sprawdzić.
Jedna z najmniejszych komputerowych myszy na świecie
Twórca dostępnego na platformie YouTube kanału Science Shack zbudował mysz, która waży zaledwie 9,5 grama, a objętość której wynosi jedynie 18 centymetrów kwadratowych. Co najważniejsze, to mysz gamingowa, wyposażona w sensor Pixart PWM3389 z niskim LOD i DPI do 16 000.
Oczywiście youtuber bardzo dokładnie omówił, jak wyglądał proces budowy miniaturowej myszy. Oprócz wspomnianego sensora gryzoń zawiera mikroprocesor zdolny do emulacji myszy, a także kilka absolutnie maleńkich elementów, które zostały przymocowane do płytki PCB bardzo niekonwencjonalną metodą, z użyciem starego radiatora oraz starego procesora, który posłużył jako… nóż paletowy.
Potem myszka otrzymała malutkie przełączniki dla swoich przycisków, wydrukowane w 3D osłony, które pozwoliły utrzymać sensor w odpowiedniej odległości od powierzchni biurka, a także wydrukowaną w 3D obudowę wraz z przyciskami. Obudowa została wydrukowana w kolorze czerwonym – dzięki czemu widać na pierwszy rzut oka, że to mysz gamingowa. Chyba jedyne, czego jej brakuje, to podświetlenie RGB.
Gryzoń, którym da się grać
Po zbudowaniu swojej miniaturowej myszy, youtuber przeszedł do jej testowania. Cóż, ten gryzoń jest używalny, ale nie gwarantuje takiej precyzji, jak myszy konwencjonalne. Z pomocą zwykłej myszy twórca miniaturowego gryzonia uzyskał w teście Aim Lab wynik na poziomie 66%, a z pomocą myszy miniaturowej wynik na poziomie 55%. Tak czy siak robi wrażenie to, że miniaturowy gryzoń w ogóle się do czegokolwiek nadaje.
Co ciekawe, za obniżoną precyzję miniaturowej myszy prawdopodobnie odpowiada coś bardzo niespodziewanego. Otóż, jej niezwykle niska masa sprawia, iż ciężar podłączonego do niej przewodu jest znacznie mocniej odczuwalny.
Musicie przyznać, że miniaturowa mysz komputerowa to bardzo ciekawy projekt. Teraz taka mysz potrzebuje do pary miniaturowej klawiatury. Zapewne zabawniejsze byłoby jednak korzystanie z niej w parze z gigantyczną klawiaturą.
Źródło: YouTube/Science Shack, fot. tyt. YouTube/Science Shack