UOKiK bierze pod lupę praktyki Dell w Polsce. Zachęca do donosów

Maksym SłomskiSkomentuj
UOKiK bierze pod lupę praktyki Dell w Polsce. Zachęca do donosów
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny podjął decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie działań spółki Dell Sp. z o.o. Jak czytamy w komunikacie UOKiK jest to postępowanie antymonopolowe, a przedsiębiorca jest podejrzany o zawarcie z autoryzowanymi sprzedawcami swojego sprzętu oraz dystrybutorami porozumienia, mającego na celu ograniczenie konkurencji.

UOKiK wszczął postępowanie wobec Dell

„Podejrzewamy, że doszło do niedozwolonego porozumienia rynkowego, w ramach którego spółka Dell przydzielała zamówienia od firm i instytucji do konkretnych sprzedawców – dystrybutorów, którzy chcieli zakupić od niej sprzęt w celu dalszej odsprzedaży. W efekcie potencjalni klienci mogli zostać pozbawieni możliwości wyboru tańszej oferty produktów Dell i Dell EMC” – przekazuje Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. O co dokładnie chodzi?

Urząd zwraca uwagę na fakt, iż Dell nie sprzedaje swoich produktów samodzielnie, a poprzez partnerów handlowych. Jeśli jeden z nich zgłosi w wewnętrznym systemie transakcję z danymi klientem, Dell może uniemożliwiać innym dystrybutorom przedstawienie konkurencyjnych ofert cenowych, nawet na jego prośbę. Jest to działanie na szkodę klientów podmiotów Dell oraz Dell EMC.

Takie porozumienia są niedopuszczalne w polskim systemie prawnym. UOKiK podejrzewa, że w sprawie Dell i dystrybutorów mogło dojść do podziału rynku.

UOKiK czeka na donosy oraz współpracę uczestników ewentualnej zmowy

Dell Sp. z o.o. grozi kara w wysokości nawet do 10 procent rocznego obrotu. Sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar lub nawet uniknięcia kary pieniężnej. Przedsiębiorców uczestniczących w nielegalnym porozumieniu oraz menedżerów odpowiedzialnych za zmowę zachęca się do kontaktu pod specjalnym numerem telefonu 22 55 60 555.

Ponadto, UOKiK zachęca do przekazywania informacji w sprawie anonimowym sygnalistom za pośrednictwem tego formularza. Zastosowany system ma gwarantować całkowitą anonimowość, także wobec Urzędu.

Źródło: UOKiK

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.