Od dłuższego już czasu w naszej redakcji obcujemy z aż trzema nowymi modelami smartfonów Apple. Korzystamy na co dzień z iPhone 15 i iPhone 15 Plus, a także najdroższego iPhone 15 Pro Max. Jak już wspominałem w premierowym wpisie na temat nowości Apple, dwa tańsze urządzenia otrzymały USB-C w standardzie USB2, natomiast droższe wyposażono w USB3. Zmiana wymuszona przez nowe prawo w Unii Europejskiej przekłada się na naprawdę wiele korzyści dla użytkowników. Oto siedem, które uznaliśmy za najważniejsze. USB-C w iPhone 15 niesie ze sobą sporo dobrego.
USB-C w iPhone 15
W końcu jeden przewód do wszystkiego
Tak po prostu. W wielu domach jest tak, że dzieci korzystają z iPhone’ów, a rodzice smartfonów z Androidem – lub na odwrót. Unifikacja złączy w urządzenia pozwala ograniczyć liczbę przewodów i po prostu ułatwia życie. Do tej pory woziłem w aucie dwa przewody do Android Auto i Car Play, teraz mogę je zastąpić jednym. Skoro Apple w niektórych urządzeniach stosowało już USB-C – iPad 10. generacji, nowy MacBook Air 15 – dobrze się stało, że teraz złącze takie mają również smartfony.
Nagrywanie ProRes w 4K i 60 klatkach na sekundę
Smartfony iPhone słyną ze świetnej jakości nagrywanego wideo, doskonałego trybu filmowego oraz opcji nagrywania ProRes. Zdziwilibyście się, jak wiele materiałów na YouTube nakręcono właśnie za pomocą tych urządzeń. Dzięki zastosowaniu USB3 w iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max możliwym jest nagrywanie ProRes w rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę, po uprzednim podłączeniu szybkiego dysku zewnętrznego. Bez niego można nagrywać co najwyżej w 4K i 30 klatkach na sekundę.
Błyskawiczny transfer plików ze smartfona na komputer
Nowy port komunikacyjny umożliwia jeszcze szybsze przerzucanie plików na komputer. Robię to regularnie i cenię sobie to, że mogę to robić jeszcze szybciej. W iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max można liczyć na prędkości przesyłania danych właściwe dla standardu USB 3.2 Gen 2, a zatem do 10 gigabitów na sekundę. Tu ważna uwaga: aby je osiągnąć należy nabyć stosowny przewód Thunderbolt. Ten dołączony w zestawie oferuje transfer danych z prędkością do 480 megabitów na sekundę. W przypadku USB-C w podstawowych iPhone 15 prędkości transferów są mniej imponujące (USB 2.0) i odpowiadają temu, na co pozwalało złącze Lightning.
Możliwość przewodowego ładowania innych urządzeń
I to jest naprawdę fajna opcja! Korzystasz ze słuchawek AirPods w etui ze złączem z USB-C? Naładujesz je po podłączeniu do smartfona. Przewodowo da się ładować innego iPhone’a, smartfon z Androidem, zegarki Apple Watch i w zasadzie dowolne inne urządzenie. Moc ładowania nie jest imponująca, bowiem sięga 4,5 W, ale w awaryjnych sytuacjach może się przydać. Z resztą, do ładowania słuchawek wystarczy, a to zapewne będzie w większości przypadków podstawowe wykorzystanie tej funkcji.
Do iPhone 15 podepniesz pendrive i czytnik kart pamięci
Użytkownicy iPhone’ów do tej pory skazani byli na pamięć wbudowaną, której nie dało się rozszerzyć. Jasne, dane da się przechowywać w chmurze, ale nie każdego to satysfakcjonowało. Teraz, dzięki USB-C, do iPhone’a da się podłączyć niemal dowolny magazyn danych, o ile do jego zasilenia wystarczy 4,5 W dostarczane z tego portu. Do USB-C w iPhone 15 da się zatem podłączyć pendrive’y, przenośne dyski SSD, twarde, czytniki kart pamięci i podobne.
Łatwe podłączanie iPhone 15 do telewizora lub monitora
iPhone 15 da się podłączyć do zewnętrznych monitorów o rozdzielczości 4K i odświeżaniu obrazu na poziomie 60 Hz. Ponownie, potrzebny do tego będzie przewód Thunderbolt 4 lub taki wspierający USB 3.1 lub nowszy standard. Z poziomu menu ustawień smartfona użytkownik może zdecydować, czy chce przesyłać obraz w trybie HDR czy SDR. Telefony wspierają też HDR10 i Dolby Vision, zatem jeśli wyświetlacz również je obsługuje… Możliwości jest sporo.
Podłączenie złącza Ethernet do iPhone 15
To traktuję bardziej jako ciekawostkę, ale od dnia debiutu iPhone 15 zastanawiałem się, czy poprzez USB-C da się podłączyć przejściówkę ethernetową. Okazuje się, że tak – i będzie działać doskonale. Nie wiem dlaczego ktoś miałby sięgać po internet przewodowy na iPhone, ale niechaj ma świadomość, że w przypadku najnowszej generacji tych smartfonów jest to możliwe.
Z portem USB-C w iPhone 15 da się zrobić zaskakująco wiele. Pod iPhone’y da się podłączyć całą masę nietuzinkowych akcesoriów, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia oraz… jakość wykonania tychże akcesoriów. Czasami okaże się, że port w iPhone 15 ma zbyt małą moc, aby coś zasilić, od czasu do czasu, że coś nie jest kompatybilne. Mimo wszystko jestem zdumiony tym, jak wiele nielicencjonowanych i dziwacznych gadżetów da się podłączyć pod do tej pory mocno zamknięty na rozwiązania zewnętrzne sprzęt Apple.
Źródło: mat. własny