W Europie zamknięto największą fabrykę komputerów

Tomasz BielskiSkomentuj
W Europie zamknięto największą fabrykę komputerów
{reklama-artykul}
Największa fabryka komputerów w Europie należąca do firmy Fujitsu została zamknięta. Decyzja o likwidacji całej fabryki nie została jednak podjęta w związku z trwającą pandemią koronawirusa oraz stratami wielu marek, w tym tych technologicznych. Oficjalne postanowienie dotyczące zamknięcia terenu należącego do Fujitsu zostało podjęte już ponad dwa lata temu. Sama fabryka komputerów działała ponad trzy dekady i wyprodukowała mnóstwo sprzętów.

Największa fabryka komputerów w Europie zamknięta

Fabryka Fujitsu zlokalizowana w Europie działała od 33 lat w niemieckim mieście Augsburg. W ciągu każdego dnia fabryka była w stanie wyprodukować do 12 tysięcy komputerów, tysiąc serwerów oraz nawet 8 tysięcy płyt głównych. Marka pozwalała także na stworzenie kilkuset macierzy w ciągu każdej doby. Cały kompleks Fujitsu w Augsburgu posiada 8 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Właściciele rozpoczęli demontaż obiektu, który już wkrótce przestanie działać na dobre.

Wygaszanie produkcji w fabryce Fujitsu trwało jednak już od kilkunastu miesięcy – konkretniej od października 2018 roku. Firma była zmuszona także zwolnić prawie 1,5 tysiąca swoich pracowników. Część z nich została jednak przeniesiona do innych oddziałów przedsiębiorstwa.

fujitsufabryka2
fot. Sam Albury – Unsplash

Co ciekawe, Fujitsu pozostaje w Augsburgu – w niemieckim mieście będą działały biura odpowiedzialne za rozwój technologii oraz produktów. Przedsiębiorstwo obiecało także, iż będzie w stanie zatrudnić dodatkowe 350 osób na terenie Europy.

Zakończenie działania największej fabryki w Europie nie oznacza, że Fujitsu przestanie produkować komponenty na Starym Kontynencie. Ich produkcja zostanie jednak przeniesiona do europejskich partnerów firmy. Można więc śmiało stwierdzić, że kapitał w pewnym stopniu zostanie tam, gdzie działał przez ostatnie trzy dekady.

Mimo wszystko to jednak smutna decyzja dla rynku komputerowego.

Źródło: Bankier / fot. Christian Wiediger

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.