Urządzenia z Wi-Fi 7
Jeżeli kolejni producenci prezentują swój sprzęt Wi-Fi 7 (802.11be), to możecie być pewni, że za jakiś czas skorzystają z niego pierwsi konsumenci. Sieciowe kontrolery Qualcomm Networking Pro Series 3. generacji obsługują kanały do 320 MHz, od 6 do 16 strumieni i transfer danych z prędkością do 33 GB/s. W domach przeciętna przepustowość to zaledwie około 1 Gb/s i to przy naprawdę dobrych warunkach.
Zakłócenia i współistnienie z użytkownikami tego samego spektrum bez Wi-Fi są obsługiwane przy użyciu automatycznej koordynacji częstotliwości (AFC). W przeciwieństwie do inicjatywy Open AFC (której częścią jest Broadcom), Qualcomm decyduje się na dostarczenie swoim klientom własnego rozwiązania.
Źródło: Qualcomm
Wi-Fi 7 – parametry
Podobnie jak Wi-Fi 6E, Wi-Fi 7 działa w pasmach o częstotliwości 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz, obsługując prędkość transmisji do 33 Gb/s. To spory wzrost w stosunku do 9,6 Gb/s oferowanego przez Wi-Fi 6E.
Wi-Fi 7 wykorzystuje pasmo 320 MHz, podczas gdy możliwości Wi-Fi 6E kończyły się na 320 MHz. To przekłada się na większe prędkości i przepustowość połączeń dla urządzeń w sieci, a także mniej zakłóceń dzięki adaptacji pasma 6 GHz.
Źródło: Jadon Kelly – Unsplash
Wreszcie: opóźnienia. Niższe dzięki technologii MU-MIMO i aż 16 strumieniach przestrzennych. MU-MIMO wspierają Multi-Link Operation (MLO), Time-Sensitive Networking (TSN), Quadrature Amplitude Modulation (QAM) i Orthogonal Frequency-Division Multiple Access (OFDMA).
Dziś większość urządzeń pracuje w oparciu o standard Wi-Fi 5. Wi-Fi 7 oferuje 12-krotnie większą prędkość. Niech da to każdemu do myślenia.
Wi-Fi 7 – kiedy?
Wi-Fi 7 na rynku komercyjnym zadebiutuje już w 2023 roku, przynajmniej jeśli wierzyć zapowiedziom MediaTeka. W pesymistycznym wariancie stanie się tak rok później. Oczywiście sporo czasu minie, zanim stanie się powszechnym standardem w polskich domach. Może to zająć nawet kilka lat.
Źródło: Qualcomm, mat. własny