Flagowe programy socjalne PiS nie mają się najlepiej. Dwa dni temu dowiedzieliśmy się, że 10 tysięcy laptopów dla uczniów zalega w magazynie i ze względu na brak odpowiednich przepisów w ustawie niewiele można z nimi zrobić. Przypominam też, że „Laptop dla ucznia” zawieszono przez nieprawidłowości wykryte m.in. na etapie organizowania przetargu. „Laptop dla nauczyciela” także ma swoje bolączki. Bon na zakup laptopa cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem.
Bon na zakup laptopa dla nauczyciela nie jest zbyt popularny
Na rządowej stronie z końcem stycznia 2024 roku pojawiły się dane dotyczące programy „Laptop dla nauczyciela”. Wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz ministra cyfryzacji, polegająca na wsparciu finansowym zakupu nowych urządzeń, przyciągnęła uwagę wielu osób, ale skorzystał z niej dość skromny odsetek nauczycieli. Do końca stycznia swoje kody umożliwiające dofinansowanie w wysokości 2500 złotych brutto wygenerowało 329 392 nauczycieli. To tylko 43,72 proc. osób uprawnionych. Dużo to, czy mało?
Teoretycznie bon na zakup laptopa dla nauczyciela nie może zostać spożytkowany na zakup dowolnego laptopa. Teoretycznie. Wybrane sklepy biorące udział w programie oferują w tym zakresie wyłącznie dedykowany zestaw laptopów, które w teorii muszą być objęte 3-letnią gwarancją. Sklepy odmawiały sprzedaży danego modelu laptopa nauczycielom, zasłaniając się wymogiem 3-letniej gwarancji, a sprzedawały chociaż sprzęt Apple z gwarancją 12-miesięczną.
Największym zainteresowaniem „Laptop dla nauczyciela” cieszy się największym zainteresowaniem w województwie Warmińsko-Mazurskim. Tam bon zrealizowało 5 653 nauczycieli spośród 11 791 uprawnionych, co oznacza udział w tym regionie na poziomie 47,94 procent. Najmniejszy odsetek nauczycieli z bonu skorzystał w woj. Mazowieckim. Tam odsetek wynosi 41,59 procent, co przekłada się na 50 704 uprawnionych do odebrania bonu.
To, że największa liczba nauczycieli z województwa Mazowieckiego zrealizowała do tej pory bony na zakup laptopa w programie nie jest czymś nadzwyczajnym. Dane jasno pokazują, że reprezentuje je najwięcej dydaktyków. O wiele bardziej znamienne jest to, że w stolicy i okolicach nauczyciele zrealizowali najmniej kodów, jeśli chodzi o procent tych, którzy przystąpili do programu. Analogiczna sytuacja ma miejsce w innych licznie reprezentowanych województwach, takich jak Pomorskie (20 935), Śląskie (37 527) czy Wielkopolskie (31 192 uprawnionych). One także znalazły się poza pierwszą dziesiątką pod kątem realizacji przez nauczycieli bonów na zakup sprzętu
– komentuje dane rządowe Karolina Pietz-Drapińska, Dyrektor Marketingu i PR w firmie Komputronik S.A.
Dlaczego w gruncie rzeczy tak mało nauczycieli sprawiło sobie nowego laptopa? Wielu z nich prawdopodobnie ulepszyło swój sprzęt w latach 2020-21, kiedy to królowała nauka zdalna.
Jak zrealizować bon na laptopa dla nauczyciela?
Sprzedawca, u którego nauczyciele chcą kupić laptopa, poprosi o kod, który pedagog otrzymał na maila. Po wpisaniu przez sprzedawcę kodu, nauczyciel otrzyma SMS z kolejnym kodem – do potwierdzenia płatności. Laptop musi spełnić następujące wymagania:
- Typ: laptop lub laptop przeglądarkowy
- System operacyjny: 64-bitowy, w języku polskim
- Pamięć RAM: co najmniej 8 GB
- Dysk: SSD o pojemności co najmniej 256 GB
- Rozdzielczość ekranu: Full HD lub wyższa
- Rozmiar ekranu: przekątna 13” lub większa
- Złącza: co najmniej dwa złącza komunikacyjne (w tym 1 wideo)
- Łączność: Wi-Fi (co najmniej wersja 5 ac), Bluetooth (co najmniej wersja 5.0)
- Wydajność: co najmniej 1200 punktów w teście benchmarkowym CrossMark
- Bateria: co najmniej 6 godzin pracy na baterii
- Klawiatura: układ QWERTY
- Inne informacje: głośniki stereo, wbudowana kamera i mikrofon,
- Data produkcji: najwcześniej na 9 miesięcy przed zakupem
- Gwarancja: na co najmniej 36 miesięcy
Bony na laptopy dla nauczycieli wygasają 31 grudnia 2025 roku. Wykorzystanie kodów jest możliwe w określonych punktach, wykorzystujących specjalny system teleinformatyczny, stworzony przez Ministerstwo Cyfryzacji.
Lista sklepów, które zgłosiły się do programu, znajduje się tutaj.
Źródło: inf. prasowa