Już wiele lat przed Valve Index koncern chciał wejść w hardware, ale projekty upadały
Jednak zdecydowanie większym projektem były realizowane przy partnerstwie zewnętrznych producentów komputery pokroju Steam Machines. Były to wyselekcjonowane gamingowe maszyny w niewielkich obudowach pracujące pod kontrolą SteamOS. System bazował na Linuxie w dystrybucji Debian. W zasadzie ciągle bazuje, bo projekt teoretycznie nie umarł, ale w obecnej formie nie jest rozwijany przez Valve od dłuższego czasu. Następcą SteamOS ma być jego rozwojowa przebudowana wersja, która będzie napędzać przenośny konsolo-komputer Steam Deck.
Trochę szkoda nieobecności na rynku świetnych gamepadów Steam Controller, ale Steam Link nie miał racji bytu. Jego rolę może pełnić niemalże dowolny komputer z zainstalowanym klientem Steam (launcher na Windowsa, Linuxa i macOS ma także funkcję odbiornika Steam Link), a nawet smartfon, tablet, smart TV (dzięki aplikacjom na Androida, Androida TV/Google TV, iOS/iPadOS i Tizena) czy Raspberry Pi. Niespecjalnie jest też co płakać po Steam Machines. Niewielkie komputery do gier można znaleźć w ofercie wielu producentów, a nawet pokusić się o złożenie własnego. Poza tym na każdym zainstalujemy SteamOS, choć dla graczy i tak lepszy będzie Windows 10 lub Windows 11.
Internauta wskrzesił pamięć o Steam Machines dzięki swojemu domowemu projektowi
Przejdźmy jednak do nowego projektu, który widać musiał stworzyć fan niegdysiejszych Steam Machines. Użytkownik Reddita o mało przyjaznym do zapamiętania pseudonimie Tj4t6ecXqnE (brzmiącym bardziej jak losowo wygenerowane hasło, ale co kto lubi), przedstawił w serwisie opis i fotki ze swojego stworzonego domowymi metodami komputera wzorowanego na Steam Machines. Za bazę posłużył starszy gamingowy laptop o matrycy 13 cali (oczywiście sam ekran został usunięty). Tj4t6ecXqnE wstawił go do własnoręcznie zaprojektowanej i stworzonej na drukarce 3D obudowy nawiązującej do Steam Machines. Ma nawet dodatkowe otwory wentylacyjne, wentylatory obudowy i podświetlane logo Steam jako włącznik.
Specyfikacja techniczna jak na dzisiejsze czasy wcale nie jest oszałamiająca. Nie była topowa nawet w czasie świetności owego laptopa, ale spokojnie można było pokusić się o nazwanie go dobrym gamingowym sprzętem. Na pewno najmocniejszym punktem urządzenia był niegdyś wysokopółkowy procesor Intel Core i7-4900MQ. Znalazło się też miejsce dla grafiki Nvidia GeForce 765M (i zintegrowanej z CPU Intel HD 4600).
Pamięć prawdopodobnie została dołożona przy składaniu maszyny jako domowy Steam Machines. Obecnie prezentuje się następująco: 16 GB RAM DDR3, 120 GB SSD mSATA i 1 TB SSHD (hybrydowy nośnik – HDD z kilkugigabajtową bądź kilkunastogigabajtową pamięcią cache). Wszystko ma wymiary 35 x 20 x 10 cm i pracuje pod kontrolą specjalnie zoptymalizowanego Linuxa Debiana 10 (wyczyszczonego z wszystkich nieprzydatnych dla Tj4t6ecXqnE funkcji).
Zobacz również: Uważaj na te płyty główne ASUSa. Mogą spalić swoje elementy, ASUS będzie je wymieniać
Źródło i foto: Tj4t6ecXqnE @ Reddit / własne