Luka w swoim działaniu jest bardzo podobna do tego, co trapi komputery Mac. Cyberprzestępcy są w stanie permanentnie zarazić procesor i wywoływać niepożądane działanie komputera – np. resetowanie BIOS-u czy ciągłe instalowanie malware. Co ważne, gdy procesor zostanie zarażony, nie można go w żaden sposób „wyleczyć”, bowiem złośliwe pliki są zaszyte bezpośrednio w SMM. Gdyby nawet użytkownik chciał wgrać łatkę, złośliwy kod może sfabrykować poprawną aktualizację.
Intel został już poinformowany o problemie i wypuścił nawet łatki dla kilku modeli procesorów. Wątpliwe jest jednak, by załatane zostały wszystkie dostępne chipy, tym bardziej, że są to już przestarzałe konstrukcje. Warto również zaznaczyć, że rzadko który użytkownik komputera przeprowadza aktualizację firmware’u posiadanych podzespołów.
Czy problem dotyka również procesory AMD oparte na architekturze x86? Christopher Domas przyznaje, że nie testował luki z układami tej firmy, jednak wierzy, że występowanie tego samego problemu jest bardzo prawdopodobne. W końcu procesory są oparte na tej samej architekturze.
Źródło: Neowin