Od kilku dni mamy w redakcji Xiaomi 12T Pro i mogę podzielić się swoimi wrażeniami na temat użytkowania tego urządzenia.
Design nie zmienił się drastycznie od czasu premiery Xiaomi 12. Różnicę, jak przystało na serię T, robi płaski ekran. Delikatnie zmieniła się też wyspa z aparatami, ale to naturalny ruch po zastosowaniu większego sensora głównego.
Xiaomi 12T Pro wygląda dość klasycznie, ale jest bardzo masywny. Wagę na poziomie 205 gramów da się odczuć. Front pokryto szkłem Corning Gorilla Glass 5, z tyłu znajdziemy również szkło i to bardzo przyjemne w dotyku. Matowa struktura pomaga w niwelowaniu efektu „palcowania” obudowy.
Aparat solidnie wystaje poza obudowę, ale obudowa jest na tyle ciężka, że całość nie kołysze się, gdy smartfon położymy na biurku.
Multimedialna bestia
Skoro mamy do czynienia z urządzeniem z segmentu flagowców, nie mogło zabraknąć topowego procesora Snapdragon 8+ Gen 1 wykonanego w procesie technologicznym 4nm.
Wydajność nie zawodzi na żadnym polu, ale to żadne zaskoczenie patrząc na zastosowane podzespoły. Oprócz flagowego procesora najnowszej generacji otrzymujemy bowiem do 12 GB RAM LPDDR5 i szybką pamięć UFS 3.1 (do 256 GB). Zabrakło za to slotu na kartę pamięci.
W parze ze świetnym ekranem idą podwójne głośniki z Dolby Atmos dostrojone przez Harman Kardon. Dźwięk, jak na smartfonowe standardy, jest zadowalający i bez przeszkód można słuchać muzyki czy oglądać filmy korzystając z wbudowanych głośników.
Xiaomi 12T Pro, podobnie jak model 12T, wyposażono w baterię o pojemności 5000 mAh. Według producenta, ogniwo gwarantuje 13,5 godziny pracy na włączonym ekranie. Nie udało mi się tego sprawdzić, ale czas pracy wygląda obiecująco. Doceniam obecność ultraszybkiego ładowania 120 W HyperCharge, smartfon można naładować do 100% w około 19 minut. Szkoda, że zabrakło bezprzewodowego ładowania, które zyskuje coraz więcej zwolenników.
Pierwszy smartfon Xiaomi z aparatem 200MP
200 megapikseli w smartfonie brzmi naprawdę imponująco. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy rozdzielczość wpłynie pozytywnie na jakość zdjęć? Na razie mam mieszane uczucia.
Jak już wspomniałem, za zdjęcia odpowiada Samsung ISOCELL HP1 z matrycą o wielkości 1/1,22 cala (piksele 0,64 μm 1,28 μm 4-w-1, 2,56 μm 16-w-1). Przysłona wynosi /1.69, a kąt widzenia 85°. Nie zabrakło stabilizacji OIS, a dzięki dużej matrycy możemy też korzystać z funkcji 2x zoom.
Uzupełnieniem głównego aparatu jest ultra-szeroki obiektyw 8MP (f/2.2, kąt 120°) oraz oczko 2 MP do makro. Urządzenie oferuje też 20 MP przedni aparat (matryca 1/3,47 cala, piksele 0,8 μm, f/2.24, kąt 78°).
Jak widać, Xiaomi postawiło na nowoczesny główny sensor, ale dodatkowe obiektywy zostały potraktowane budżetowo. W przypadku Xiaomi 12 Pro mieliśmy do czynienia z trzeba obiektywami 50MP o bardzo zbliżonej jakości. Oczywiście trzeba pamiętać, że flagowa dwunastka to produkt droższy i wyżej pozycjonowany niż 12T Pro.
Jeżeli chodzi o możliwości nowego 200-megapikselowego aparatu, Xiaomi skupia się na funkcjach ProCut i Ultra Burst, które mają ułatwić kadrowanie. Dedykowane algorytmy obrazowania powinny zapewnić szybkie ustawianie ostrości, doskonałe zdjęcia o wysokiej jasności i perfekcyjne kadry w nocy. Jak jest w praktyce? Obiecująco.
Zdjęcia domyślnie zapisywane są w rozdzielczości 4096 × 3072 px (12.6MP), a wybierając tryb Ultra HD zapiszemy obraz w rozdzielczości 50 MP (8192x6144px). W interfejsie aparatu jest też tryb 200MP generujący obraz 16384×12288 pikseli (jedno zdjęcie może zajmować nawet 50 MB).
Xiaomi 12T Pro – obiektyw główny, tryb standardowy
Xiaomi 12T Pro – obiektyw główny, tryb Ultra HD 50 Mpx
Xiaomi 12T Pro – obiektyw szerokokątny
Xiaomi 12T Pro – obiektyw główny, tryb standardowy
Xiaomi 12T Pro – 2x zoom / obiektyw główny, tryb standardowy
Xiaomi 12T Pro – obiektyw główny, tryb standardowy
Xiaomi 12T Pro – obiektyw główny, tryb standardowy
Moje wątpliwości budzi jakość przy słabym świetle w trybie portretowym. Jak widać, powyższe zdjęcie jest rozmyte i nie udało mi się złapać odpowiedniej ostrości.
Więcej o możliwościach foto i wideo dowiecie się z pełnej recenzji. Wówczas sprawdzę też funkcje Xiaomi ProFocus (śledzenie ruchu / śledzenie wzroku / przechwytywanie ruchu) i filmy Ultra Night. Tymczasem zdjęcia w oryginalnej jakości możecie przejrzeć pod tym linkiem (Dysk Google).
Wczesna opinia o Xiaomi 12T Pro
Na finalny werdykt przyjdzie jeszcze czas, ale już teraz mogę stwierdzić, że Xiaomi 12T Pro to sprzęt dla osób szukających smartfona z topową specyfikacją i mocną baterią. Atutem urządzenia jest świetny ekran, dobre głośniki i szybkie ładowanie. Aparat nie jest tak wszechstronny jak w wielu flagowcach, ale jego możliwości finalnie ocenię po dłuższych testach.
W czasach, gdy flagowce wyceniane są nawet na 6000 zł, cena Xiaomi 12T Pro wydaje się całkiem rozsądna. Za mniej niż 4000 zł możemy kupić jeden z najwydajniejszych smartfonów na rynku o dobrej kulturze pracy. Na pokładzie znajdziemy Androida 12 z MIUI 12, a producent obiecuje 3 duże aktualizacje systemu i 4 lata wsparcia dla łatek bezpieczeństwa.
Smartfony z serii 12T dostępne są w następujących wariantach i sugerowanych cenach detalicznych:
- Xiaomi 12T 8 GB + 128 GB – 2799 zł
- Xiaomi 12T 8 GB + 256 GB – 2999 zł
- Xiaomi 12T Pro 8 GB + 256 GB – 3799 zł
- Xiaomi 12T Pro 12 GB + 256 GB – 3999 zł
Xiaomi przygotowało też promocję na nowe smartfony. Do urządzeń kupionych w dniach 4.10 – 12.10.2022 będzie dołączony odkurzacz Vacuum Mop2 Lite, a dodatkowo smartfony będą objęte 12-miesięczną ochroną ekranu (wymiana za darmo przy stłuczeniu). Na użytkowników czeka również trzymiesięczny, darmowy abonament YouTube Premium.
Objęte promocją smartfony z serii Xiaomi 12T będą dostępne w Polsce w salonach Xiaomi Store, online na mi-home.pl, mimarkt.pl oraz mi-store.pl i u partnerów rynkowych: Komputronik, Media Expert, Media Markt, RTV Euro AGD, Techwish, X-Kom oraz u operatorów: Play, Orange i T-Mobile.