YARH.IO MKI z Raspberry Pi. Sam wykonaj lub zamów własny handheld PC

Jan DomańskiSkomentuj
YARH.IO MKI z Raspberry Pi. Sam wykonaj lub zamów własny handheld PC
Twórcy projektu YARH.IO chcieli dać światu z jednej strony prosty przenośny komputer ARM o niewygórowanej mocy, ale mogący mieć ogrom możliwości w kwestii dostosowywania i przyłączania dodatkowych modułów. Na serce swojego dedykowanego „komputerowym majsterkowiczom” handhelda wybrali Raspberry Pi w wersji 3B+.

Przenośny komputer do łatwego złożenia

{reklama-artykul}Wszystkie części można prosto kupić w sieci i zmontować w domowym zaciszu bez wyspecjalizowanego sprzętu (trzeba mieć chociażby lutownicę i śrubokręty czy inne narzędzia, ale nic nadzwyczajnego), a jeśli sami nie mamy odpowiedniej drukarki, obudowę da się zamówić w firmach wykonujących druki 3D na zlecenie. Nie można powiedzieć, aby sprzęt był wyjątkowo tani, ale cena 629,99 dolarów (około 2380 złotych), to średni koszt przy wygodnym zamawianiu. Jeśli dobrze poszukamy, możemy obniżyć cenę i nie sugerować się łatwo dostępnymi propozycjami na Amazon i w sklepie firmowym Fenix.

ARH.IO MKIOpis elementów urządzenia / foto. YYARH.IO

YARH.IO MKI składa się z dwóch modułów. Główny zawiera przede wszystkim Raspberry Pi 3B+ (szkoda, że nie mocniejszy model Raspberry Pi 4), baterię, ekran dotykowy (800 x 400 px) i dostęp do USB, Ethernetu czy konektorów GPIO umożliwiających podpięcie do najróżniejszych innych modułów i urządzeń. Zamiast płaskiego akumulatora użyto przedstawiciela rodziny paluszków wielokrotnego ładowania o pojemności 5000 mAh. Nie trzeba dziwnej ładowarki, a dostęp jest prosty. Da się w mig wymienić padający moduł na drugi pełny energii bez podpinania do sieci energetycznej. YARH.IO MKI pracuje pod kontrolą Raspberry Pi OS i wszystkich innych systemów operacyjnych zgodnych z maliną.

Nie chcesz składać? Jest szansa na zakup


Drugi moduł YARH.IO daje możliwość podpięcia kolejnych rozszerzeń i zawiera podświetlaną klawiaturę z touchpadem. Aby łącznie mogło być realizowane wielokrotnie bez ryzyka np. wyłamania zatrzasków, obie części są skręcane śrubami. Solidność konstrukcji podkreśla też lekko militarny wygląd jak przy wzmocnionych urządzeniach, stąd chociażby zabezpieczenia narożników. Twórcy udostępniają pliki do wydruków 3D, listę komponentów i nieco zdjęć, ale też limitowaną partię w pełni gotowych egzemplarzy do kupienia. Ich sprzedaż ma pokryć koszty rozwijania projektów YARH.IO.

Zobacz również: Najmniejszy na świecie Apple iMac stworzony przez youtubera. Jest wielkości puszki z napojem.

Źródło i foto: YARH.IO

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.