Za gorący MacBook Air na Apple M2? Ten youtuber w prosty sposób poprawił producenta

Jan DomańskiSkomentuj
Za gorący MacBook Air na Apple M2? Ten youtuber w prosty sposób poprawił producenta
Na początku lipca mogliście przeczytać o tym, że użytkownicy skażą się na piekarnik w obudowie MacBooka Pro z M2. Vadim Yuryev z youtubowego kanału Max Tech podczas eksportowania plików RAW 8K z aparatu, odnotował aż 108 stopni Celsjusza na własnym egzemplarzu komputera Apple. To gorszy wynik termiczny niż nawet dla kiepsko zoptymalizowanych pod tym kątem modeli z czasów procesorów Intela.

Lepsza praca MacBooka Air M2 po wymianie pasty termoprzewodzącej i aplikacji masy termopadów

Okazuje się, że temperatury można w bardzo łatwy sposób zauważalnie zbić. Wciąż nie do idealnego poziomu, ale nawet nieco stopni mniej, to już dobry postęp. I rozwiązanie znów przedstawił kanał Max Tech (choć już inny współprowadzący – Max Yuryev). Rozmontował MacBooka Air z chipem Apple M2 i zamienił oryginalną pastę termoprzewodzącą na Arctic MX-4 (znajduje się pomiędzy układem, a blaszką). Dodatkowo w przestrzeni znajdującą się pomiędzy obudową laptopa a wspominaną blaszką przykrywającą płytę główną, przykleił sporo termopadów z linii Thermal Grizzly. Podobne usprawnienie widać było na tym kanale także dla komputerów z Apple M1. Podobno koszt termopadów i pasty nie przekracza 15 dolarów (w prostym przeliczeniu około 70 złotych).

Za gorący MacBook Air na Apple M2? Ten youtuber w prosty sposób poprawił producenta

Małe usprawnienie (termopady i lepsza pasta termoprzewodząca) i niezłe wyniki / Foto: Max Tech @ YouTube

Nie jest to wcale bardzo zaawansowane rozwiązanie, wystarczy po prostu znać się np. na czyszczeniu elementów układu chłodzenia i rozkładaniu laptopów. W dodatku nie angażujemy żadnych poważnych modyfikacji. To tylko pomaganie w odprowadzaniu ciepła przez lepsze jego rozprowadzanie na obudowę komputera. Tak czy inaczej, wzrosła wydajność i w pewnym stopniu ograniczono maksymalne temperatury.

To tylko niewielka modyfikacja MacBooka Air M2, a zwiększyła się wydajność i spadły temperatury

Czas eksportu przykładowych plików w Lightroom Classic skrócił się z 2:55 do 1:56. Żeby było ciekawiej, po modyfikacji MacBook Air M2 lekko przewyższył nawet MacBooka Pro M2 (ten osiągnął 2:00). Dla Cinebench R23 Stress Test początkowy wynik był już niewiele lepszy. MacBook Air M2 8551 pkt, MacBook Pro M2 8557 pkt, a MacBook Air M2 Thermal Mod 8684 pkt. Za to zauważalnie większe różnice występują przy kolejnych powtórzeniach testu Cinebench R23. Wtedy dopiero objawiła się znacznie mniejsza podatność laptopa na thermal throttling.

Za to typowe 108 stopni Celsjusza w mocnym stresie ograniczono nawet o ponad 10 stopni do poziomu 97 stopni Celsjusza. Oczywiście im dłużej komputer będzie pracował na bardzo mocnym obciążeniu, tym temperatury będą nieco gorsze. Nie należy też zapominać o tym, że nawet tak lekka przeróbka przełoży się na utratę gwarancji producenta. Tylko oficjalne serwisy mogą ingerować w sprzęty Apple, jeśli nie chcemy zostać z urządzeniami bez bezpłatnego prawa do naprawy.

Zobacz również: Asahi Linux także ze wsparciem dla Maców na układach Apple M2

Źródło i foto: Max Tech @ YouTube / własne

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.