Zablokowane procesory Intel 12 gen z mocnym OC nawet na płytach B660

Jan DomańskiSkomentuj
Zablokowane procesory Intel 12 gen z mocnym OC nawet na płytach B660

{reklama-artykul}Kilka dni temu okazało się, że na wybranych wysokich modelach płyt głównych (przynajmniej ASUSa, nie potwierdzono jeszcze modeli innych producentów) z chipsetami Z690, można podkręcać do naprawdę wysokich zegarów oficjalnie zablokowane procesory Intel Core 12 gen. Metodę opartą na OC BLCK odkrył bardzo znany niemiecki overclocker der8auer. To świetna wiadomość, ale podkręcanie tańszych Inteli na drogich płytach wciąż wiąże się z wysokimi cenami. Przynajmniej połowicznie za sprawą platformy dla teoretycznie nie tak kosztownych CPU. Kolejne testy der8auera wykazały, że proces przy nieco innym ustawianiu BIOS jest możliwy także na wybranych płytach głównych z tańszymi chipsetami B660.

Jednak nie trzeba topowej płyty z Z690, OC procesorów „bez K” możliwe też na modelach z B660

Sam sprawdził i potwierdził takie modele jak ASUS ROG Strix B660-G Gaming WiFi i ASUS ROG Strix B660-F Gaming WiFi. Obie są kompatybilne tylko z pamięciami DDR5. Niestety der8auer nie znalazł żadnej płyty głównej z DDR4, która wspierałaby mocne podkręcanie zablokowanych procesorów Intela „bez K” (oczywiście wciąż mowa tylko o 12 generacji Intel Core). Całą procedurę pokazał na przykładzie swojego Intel Core i5-12400 i płyty głównej ASUS ROG Strix B660-G Gaming WiFi z zainstalowanym BIOSem w wersji 1003.

W odróżnieniu od poprzedniej metody dla wybranych płyt ASUSa na Z690, profil XMP pamięci musiał być wyłączony, więc wszystkie właściwości RAM trzeba było ustawiać ręcznie. Overclocker przestawił wartość BLCK na wyższą niż domyślna i wybrał z DRAM Frequency ustawienie bliskie podawanemu przez profil XMP. Następnie zastosował jeszcze kilka zmian w BIOS. Jeśli szukacie dokładnego opisu, to najlepiej po prostu zobaczyć całe nagrane przez der8auera wideo, które jest osadzone powyżej w artykule.

Niezłe podkręcanie zablokowanego Intel Core i5-12400 nawet na standardowym chłodzeniu

Początkowo der8auer uzyskał na zablokowanym procesorze Intel Core i5-12400 taktowanie 4,6 GHz na wszystkich rdzeniach (normalnie 2,5 GHz i maksymalnie do 4,4 GHz w turbo). I to na standardowym boxowym chłodzeniu Intela przy temperaturach w przedziale od około 80 do 87 stopni Celsjusza. Pomiarów dokonywał w Battlefieldzie. Po zamontowaniu wydajniejszego coolera firmy Noctua, bez problemu dobił nawet do 5 GHz. Wydajność w wielowątkowym teście Cinebench R20 (5842 punkty) w zasadzie zrównała się z ośmiordzeniowym AMD Ryzen 7 5800X (5967 punktów). Domyślnie taktowany i5-12400 pokazał der8auerowi 4686 punktów, więc wzrost jest odczuwalny. Polepszył wynik o około 25 procent.

Zablokowane procesory Intel 12 gen z mocnym OC nawet na płytach B660

Temperatury nie są zachwycające, ale niezłe jak na boxowe chłodzenie i spore OC / Foto: der8auer EN @ YouTube

Niemiecki youtuber podkreśla, że istnieje pewna szansa, na wymuszenie w przyszłości przez Intela usunięcia tej funkcji z BIOS zgodnych płyt głównych. Najlepiej wtedy poszukać w sieci w innych miejscach niż strona producenta aktualnego BIOS lub pobrać tę edycję zawczasu, kiedy wszystko jeszcze działa. Sam ser8auer ma już kopie zapasowe i umieścił je na innych serwerach.

Zobacz również: Pierwsze testy grafiki Intel Arc Xe-HPG. Najwyższy model z 512EU naprawdę wydajny

Źródło i foto: der8auer EN @ YouTube / własne

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.