Zamień smartfon w dotykowy laptop z klawiaturą. NexDock 360

Jan DomańskiSkomentuj
Zamień smartfon w dotykowy laptop z klawiaturą. NexDock 360

{reklama-artykul}Kilka lat temu ASUS miał bardzo ciekawą koncepcję ze swoim PadFone. Oferował smartfon z tabletem. Tyle, że nie pełnoprawnym tabletem, a stacją dokującą na telefon właśnie w takiej formie. Jeśli miał to być sprzęt dla jednej osoby, to pomysł był naprawdę niezły. I tak raczej nie używalibyśmy na raz obu urządzeń, a mielibyśmy te same dane w dwóch miejscach i niższy koszt. Były również plany na laptopa w systemie ASUS PadFone, ale mimo potencjału, projekt upadł. Okazuje się, że i tak można mieć telefon i komputer (chociaż w specjalnym trybie Androida) za jednym razem.

Praca na telefonie jak na laptopie z niezłym ekranem

Samsung ze swoim trybem DeX czy nieco podobne rozwiązania Huawei i LG pozwalają na podłączenie zewnętrznego ekranu i myszy oraz klawiatury, po czym na smartfonie włącza się tryb desktopowy przypominający pracę w środowisku komputerowym, a nie tylko „na smartfonie z podpiętymi urządzeniami wskazującymi i monitorem”. A jeśli dołożyć do tego stację w postaci laptopa, to zamiast desktopa, wyjdzie nam w pełni przenośny zestaw przypominający notebooka.

NexDock 360Konwertowalna forma NexDoc 360, to sporo możliwości / foto. NexDock

Od pewnego czasu projektami tego typu zajmuje się NexDock. Jednak teraz pierwszy raz w formie konwertowalnego ultrabooka, a nie klasycznego jedynie z dotykowym ekranem. Nowy NexDock 360 jest już możliwy do zamawiania w przedsprzedaży. Jego ekran o przekątnej 13,3 cala ma niezłe parametry. Rozdzielczość full HD 1920 x 1080 px, dotykowa matryca IPS o jasności 300 nitów, kontraście 800:1 i 100 proc. pokrycia przestrzenią sRGB, oraz 72 proc. w przypadku NTSC. Konwertowalność umożliwia tradycyjną pozycję laptopa, ale też używanie w trybie namiotu, samego ekranu z podstawką czy tabletu po złożeniu klawiatury na drugą stronę (obrócenie jej o 360 stopni – podświetlana klawiatura jest wtedy automatycznie wyłączana). Multimedialne właściwości dopełniają cztery głośniki o mocy 1 W każdy.

Smartfon jako komputer nie tylko dla Samsunga, Huawei i LG


W laptopowej stacji NexDock 360 można znaleźć takie porty jak miniHDMI 1.4a (w opakowaniu dodano kabel HDMI – miniHDMI) i USB-C 3.1 z obsługą DisplayPort do podłączenia telefonu, ewentualnie innego urządzenia robiącego za serce komputera – np. Raspberry Pi 4. Jest także slot na karty microSD, audio minijack, USB-C 3.0 do podłączenia różnych innych elementów (myszki, pamięci czy czegokolwiek innego, jest też przejściówka do USB-A), USB-C do ładowania oraz włącznik sprzętu. Obudowa o wymiarach 307 x 209 x 14,7 mm (przy wadze sprzętu 1190 g) skrywa też baterię 44 Wh. Jedynym nieco niewygodnym elementem zestawu jest konieczność trzymania telefonu na kablu. To nie PadFone, w którym mogliśmy włożyć go w specjalną komorę tabletu, ale też nie można oczekiwać podobnego rozwiązania po uniwersalnym laptopowym docku.

NexDock 360Przydało by się jeszcze chociaż jedno USB więcej na urządzenia peryferyjne / foto. NexDock

Jakie w ogóle telefony współpracują z NexDock 360? Wspierające Samsung DeX (Samsung Galaxy S8, S8+, S8 Active, S9, S9+, S10, S10E, S10+, Fold, Fold 2, S20, S20 FE, S20+, S20 Ultra, Note 8, 9, 10, 10+, 20 , 20 Ultra), Huawei Easy Projection (Huawei Mate 10, Mate 10 Pro, Mate 20, 20 Pro, 20 Pro X, 30, X, Xs, P20/ Pro, P30/ Pro, P40/ Pro, Honor Note 10, View 20) oraz LG Desktop Mode (LG G8 Thinq, V50 Thinq, ostatnie Velvet). Eksperymentalny tryb desktop można też włączyć na części innych smartfonów z Androidem 10 lub nowszym (więcej informacji na stronie NexDock). Oczywiście nie będzie to dosłownie system jak na PC czy takie same aplikacje, ale desktopowe tryby Androida starają się być zbliżone do takich doświadczeń. Stacja NexDock 360 jest dostępna w przedsprzedaży w cenie 269 dolarów (około 1000 złotych), a wysyłki mają odbyć się już w marcu tego roku.

Zobacz również:
Genialne rozwiązanie – mini PC w stopce monitora. Nowe modele Dell OptiPlex Ultra

Źródło i foto: NexDock / liliputing

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.