Sprawdź: Przeżyjmy to jeszcze raz. Retro reklamy sprzętu komputerowego
Pokój ze sprzętem retro
Brian Green, znany w sieci pod pseudonimem Ice Breaker, pracuje na co dzień jako starszy inżynier systemów w Arkansas w Stanach Zjednoczonych. Po godzinach zajmuje się kolekcjonowaniem starych komputerów. Zaprezentowane w Internecie okazy zbierał jak sam twierdzi przez dziesięciolecia.
I hadn’t updated the computer lab pics in some time. pic.twitter.com/IocFzWVauv
— Ice Breaker | mastodon.social/@particlesbbs (@particlesbbs) March 10, 2023
Zainteresowania Greena sięgają 1980 roku, kiedy to po raz pierwszy użył komputera Apple II+ w szkole podstawowej. Pomimo kontaktu ze sprzętem Apple, dopiero Commodore 64 z 1982 roku podbił jego serce. Był to jego pierwszy komputer z napędem dyskowym. Nie był to sprzęt tani, zwłaszcza dla dziecka. Green pracował nań całe lato.
— Ice Breaker | mastodon.social/@particlesbbs (@particlesbbs) March 10, 2023
Swoją drogą, jak pomyślę sobie, że sam sprzedałem kiedyś za bezcen Commodore 64 w idealnym stanie… Ech. Założę się, że wielu z Was sprzedało kiedyś sprzęt, który dziś cieszyłby się sporym uznaniem wśród kolekcjonerów.
„Moja starsza siostra przyniosła kiedyś do domu wydruk z programu w języku BASIC. Byłem zafascynowany tym, że można powiedzieć komputerowi, co ma robić, używając języka, który przypomina język angielski” – wspomina Green. „Kiedy zdałem sobie sprawę, że możesz kodować również gry, wsiąkłem bez reszty.”
Dziś kolekcja starych komputerów Greena obejmuje szeroką gamę maszyn, z których najrzadszą jest Commodore B128-80 z 1982 roku. Wyprodukowano tylko 10000 sztuk takich komputerów, które zostały uznane za spektakularną klapę. Najtrudniej Greenowi było natomiast zdobyć komputer Apple III.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że komputerom internauty towarzyszą inne retro gadżety, w tym stare czasopisma komputerowe. No i ten plakat Ferrari F40…
— Ice Breaker | mastodon.social/@particlesbbs (@particlesbbs) March 10, 2023
Źródło: Twitter, zdj. tyt. Brian Green @Twitter