Zdjęcia rentgenowskie pokazują, dlaczego podróbki AirPodsów brzmią tak kiepsko

Anna BorzęckaSkomentuj
Zdjęcia rentgenowskie pokazują, dlaczego podróbki AirPodsów brzmią tak kiepsko

Podróbki jakichkolwiek produktów cechują się gorszą jakością wykonania i działania niż oryginały. Nie inaczej jest w przypadku podróbek słuchawek Apple AirPods. To, z czego to wynika, doskonale obrazują pewne skany wykonane z użyciem promieni rentgenowskich.

AppleAirpods kontra ich podróbki od środka

Omawiane skany zostały wykonane przez firmę Lumafield, zajmującą się dostarczaniem narzędzi i rozwiązań obrazujących inżynierom. Są to skany tomograficzne, czyli tomogramy – przestrzenne obrazy wykonane z wykorzystaniem promieni rentgenowskich.

Z użyciem tomografu zobrazowano trzy urządzenia – słuchawki Apple AirPods Pro (2. generacji) oraz dwa przykłady ich podróbek. Rezultaty są niezwykle interesujące.

Skany pokazują, że od środka podróbki diametralnie różnią się od oryginalnych słuchawek Apple. Producenci podróbek mocno skąpią na komponentach wewnętrznych. Najprawdopodobniej właśnie dlatego podróbki oferują znacznie gorszą jakość brzmienia niż prawdziwe AirPodsy.

„[Apple AirPods Pro] to cud miniaturyzacji.”, napisał na Twitterze Jon Bruner z Lumafield. „Wszystko jest efektywnie uciśnięte w zakrzywionej obudowie za pomocą ściśle zintegrowanych, elastycznych płytek PCB.”

Podróbki zamiast elastycznych płytek PCB wykorzystują przewody. Mowa zresztą o przewodach bardzo kiepskiej jakości. Ponadto fałszywe produkty nie zawierają magnesów, wykorzystują gorszej jakości plastik i mniejsze baterie. Aby nie były zbyt lekkie, dodano do nich obciążniki.

„W podróbkach dzieje się znacznie mniej. Komponenty są połączone przewodami, a nie elastycznymi płytkami PCB. Takich przewodów nie znajdziesz w żadnym nowoczesnym przenośnym produkcie Apple.”, czytamy w kontynuacji wątku.

Takie produkty niestety mają swoich odbiorców

Oczywiście dla niektórych osób jakość dźwięku nie jest aż tak istotna. Zależy im przede wszystkim na tym, aby podróbki wyglądały jak Apple AirPods. Tak, istnieją ludzie, którzy kupują podróbki zupełnie świadomie. Tacy ludzie chcą, aby innym zwyczajnie wydawało się, że noszą produkty Apple czy najbardziej znanych projektantów.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem nowych słuchawek i bierzesz pod uwagę słuchawki Apple, to wiedz, że wcale nie musisz robić słuchawkom zdjęć rentgenowskich czy skanów tomograficznych, aby odróżniać fałszywe produkty od oryginałów. Podróbki będą przede wszystkim podejrzanie tanie i będą cechować się gorszą jakością wykonania. Najważniejsze jest to, byś dokonał zakupu w pewnym miejscu. Z największym ryzykiem będą wiązać się zakupy na rynku wtórnym, w platformach takich jak OLX i Facebook Marketplace.

Źródło: Lumafield/Twitter, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.