Russel Kirsch, amerykański inżynier, którego uznaje się za wynalazcę piksela, zmarł kilka dni temu w swoim domu w Portland w USA. Naukowiec miał 91 lat. Jego badania, których historia sięga lat 50. XX wieku, leżą u podstaw całej dziedziny obrazowania cyfrowego.
Kirsch, który urodził się w 1929 roku, studiował na Harvardzie i MIT, po czym od 1951 roku pracował w amerykańskim Narodowym Biurze Standardów (dziś znanym pod nazwą Narodowego Instytutu Standardów i Technologii). W Narodowym Biurze Standardów inżynier stał się częścią zespołu, który stworzył komputer SEAC (Standards Eastern Automatic Computer).
Ojciec cyfrowej fotografii
W 1957 roku Kirsch opracował wraz ze swoim zespołem kolejne ważne urządzenie – skaner, który pozwolił na powstanie pierwszych cyfrowych zdjęć – długo przed tym zanim wynaleziono cyfrowe aparaty fotograficzne. Urządzenie wykorzystywało obracający się bęben oraz fotopowielacz, który wykrywał odbicia tworzone przez małe zdjęcie zamontowane na bębnie. Poza tym, między bębnem a fotopowielaczem umieszczona była maska, która dzieliła obraz na piksele. To powiedziawszy, samo określenie „piksel” powstało lata później.
Pierwszym obrazem zeskanowanym przy pomocy skanera z Narodowego Biura Standardów było zdjęcie trzymiesięcznego syna Russela Kirrscha – Waldena. Było to biało-czarne zdjęcie o rozdzielczości 179 na 179 pikseli przy rozmiarze 5 na 5 centymetrów. Znajdziecie je poniżej, w powiększonej wersji. Warto dodać, że 2003 roku omawiana fotografia została umieszczona przez magazyn Life na liście 100 zdjęć, które zmieniły świat.
Pierwsze zdjęcie, które zostało poddane cyfryzacji, przestawiające syna Russela Kirscha – Waldena. | Źródło: Narodowe Biuro Standardów i Technologii
Wynalazek Kirscha i jego zespołu przyczynił się w przyszłości do opracowania wielu istotnych technologii związanych z dziedziną cyfrowej fotografii, a pośrednio także medycyny i eksploracji kosmosu. Technologie te wykorzystano na przykład podczas misji Apollo.
Aż do swojej emerytury Kirsch pracował w Narodowym Biurze Standardów nad wczesną sztuczną inteligencją, a po przejściu na nią próbował realizować swój pomysł na adaptacyjne piksele, które umożliwiałyby wyświetlanie znacznie wyraźniejszych obrazów w niższych rozdzielczościach. Wynalazca nie był jednak wyłącznie inżynierem, ale również podróżnikiem, wspinaczem i artystą.