Misją organizacji jest „budowa biblioteki cyfrowej witryn internetowych i innych artefaktów kulturowych w formie cyfrowej”. Dodanie do zasobów 10-biliardowego bajta powiodło się dzięki pracy wolontariuszy, wsparcia sponsorów i płatnych pracowników. Podczas uroczystości osiągnięcia kamienia milowego odbył się m.in. koncert organowy legendy informatyki, Dona Knutha, który był zagrożony przez zanik dostawy prądu.
Wśród ogromnej kolekcji cyfrowych artefaktów zgromadzonych w ciągu jedenastoletniej działalności, organizacja zebrała potężną ilość danych z sieci, a wśród nich pierwszą kompletną kolekcję literatury jednego narodu – cyfrową kolekcję dzieł z Bali.
Wszystkie 10 petabajtów danych cyfrowych zebranych przez Internet Archive są publicznie dostępne dla wszystkich – zarówno naukowców, historyków, jak i ciekawskich użytkowników internetu. Największym zainteresowaniem cieszy się prowadzona przez Archiwum Wayback Machine, czyli „Maszyna czasu”. Dzięki niej dowiemy się, jak wyglądały dawniej miliony stron internetowych. Dość powiedzieć, że „Maszynę czasu” wykorzystywano już w sporach sądowych.
Źródło: Neowin / Foto: sxc.hu