Ukryte funkcje wyszukiwarki Google
1. Rzut kością – nawet dwudziestościenną (także z modyfikatorem!)
Wiedziałeś, że wyszukiwarka Google może pełnić rolę w pełni funkcjonalnej kości w trakcie sesji gier, na przykład RPG? Nie żartuję. Wpisz w pole wyszukiwania „Rzut kostką”, a przekonasz się na własne oczy. Wybierać możesz liczbę ścian (4, 6, 8, 10, 12, 20), a także ustalić modyfikator dodający do wyniku rzutu określoną wartość. Czad!
2. Rzut monetą
Lubisz pozostawiać pewne dokonywane przez siebie wybory ślepemu losowi? Sprawdź funkcję rzutu monetą w wyszukiwarce Google. Wpisz „Rzut monetą”, a wyszukiwarka dokona wirtualnego rzutu, informując Cię o tym, czy wypadł orzeł czy reszka. Kliknięcie na przycisk „rzuć ponownie” doprowadzi do powtórzenia mini losowania.
Źródło: mat. własny
3. Włącz paletę kolorów
Masz do czynienia z grafiką komputerową i chcesz szybko zobaczyć jak prezentuje się dany kolor RGB, CMYK, HSV, HSL lub HEX? Z pomocą przychodzi przybornik kolorów od Google. Wpisz „color picker” w okno wyszukiwarki, a uruchomisz praktyczny narzędziownik, pozwalający sprawdzić zapis dowolnej barwy lub odczytać kod interesującego Cię koloru.
Źródło: mat. własny
4. Szukaj informacji w określonej domenie
Wiedziałeś, że treści w wyszukiwarce Google możesz wyszukiwać także w obrębie zdefiniowanego zakresu domen? Dla przykładu, pewnych rzeczy najlepiej szukać na stronach rządowych. Aby to zrobić, wpisz w pasek wyszukiwarki bez cudzysłowia frazę „strona:.<DOMENA> <WYSZUKIWANA TREŚĆ>”, na przykład strona:.gov kwarantanna.
Źródło: mat. własny
Czytaj także: Mało znane narzędzia w Windows 10, które na pewno pokochasz
5. Pac-man w Google
Czy wiedziałeś, że programiści firmy z Mountain View ukryli w wyszukiwarce specjalną wersję kultowej gry Pac-Man, wydanej po raz pierwszy w 1980 roku? Wystarczy wpisać w Google „Pacman”, a następnie kliknąć zagraj, by oddać się krótkiej, relaksującej zabawie.
Źródło: mat. własny
6. Konwertuj jednostki i waluty
Nie musisz odwiedzać stron internetowych i instalować dodatkowych aplikacji, aby korzystać z przeliczników walut oraz jednostek. Wystarczy wpisać w Google stosowną frazę.
Chcesz przeliczyć 20 dolarów na złotówki? Wpisz: „20 dolarów ile to złotych” lub krócej: „20 USD na PLN”, lub jeszcze krócej „20 USD” (w ten sposób przeliczał będziesz na walutę domyślną dla kraju, w którym się znajdujesz. Możesz oczywiście przeliczać dolary na euro, euro na jeny i wiele innych walut.
Źródło: mat. własny
Przeliczanie jednostek wygląda podobnie. „20 metrów ile to kilometrów” i „89 m/s ile to km/h” to tylko wybrane przykłady.
Źródło: mat. własny
7. Posłuchaj odgłosów zwierząt
Wiele funkcji wyszukiwarki Google nie jest dostępnych w języku polskim. Dyskryminacja! Na szczęście większość Polaków zna choćby podstawy języka angielskiego i metodą prób i błędów może eksplorować możliwości, które zapewne za jakiś czas zagoszczą także języku polskim. Ja próbując różnych rzeczy natknąłem się na ciekawostkę w postaci… odgłosów zwierząt. Wpisz „animal sounds” i posłuchaj.
Źródło: mat. własny
Czytaj również: 12 trików w Messengerze, których mogłeś nie znać
8. Szukaj określonego ciągu słów
Nie wiem czy zdajecie sobie z tego sprawę, ale po wpisaniu przez internautę danej frazy do wyszukiwarki, Google wcale nie zawsze skupia się na tym, aby podać wynik zgodny z kolejnością słów. Jeśli zależy Ci na tym, aby wyszukiwarka podała wyniki zawierające konkretne padające bezpośrednio po sobie słowa, powinieneś ująć te słowa w cudzysłów. Przykład? „Wybraliśmy 12 trików, które mogą przydać się dosłownie każdemu”. Wyszukajcie tej frazy, a traficie na fajny artykuł. 😉
Źródło: mat. własny
9. Włącz koło fortuny lub fidget spinner
Google słynie z implementacji wielu użytecznych funkcji, ale także wielu zbytecznych „bajerów”. Jednym z nich jest bez wątpienia opcja włączenia wirtualnego fidget spinnera lub koła fortuny. Wystarczy wpisać „spinner”, by dla relaksu móc sobie pokręcić jednym z tych gadżetów. Co ciekawe, Google zadbało zaprogramowanie fizyki ruchu obiektów, które zakręcone z czasem przechodzą do spoczynku.
Źródło: mat. własny
10. Trik z dedykacją dla czytelników Instalki.pl
Wpiszcie: sqrt(cos(x))*cos(500*x)+sqrt(abs(x))-0.4)*(3-x*x)^0.1
Co widzicie?
Znacie inne bardziej i mniej przydatne sztuczki w wyszukiwarce?
Zobacz też: 6 sztuczek w Mapach Google, których nie znałeś… aż do teraz
Źródło: mat. własny