30-latka z Łodzi zatrzymana za wyłudzenia w sieci
Policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi poinformowali o ujęciu 30-letniej mieszkanki tego miasta. Zatrzymanej postawiono zarzuty dotyczące oszustwa internetowego. Kobieta miała wysyłać nabywcom sprzedawanych towarów koperty wypchane ścinkami papieru. W swym procederze wykorzystywała cudze rachunki, celem ukrycia pieniędzy pochodzących z przestępstwa.
W okresie od maja 2020 do stycznia 2022 roku oszustka miała zakładać także fałszywe sklepy internetowe, doprowadzający tym samym do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilka tysięcy osób z całego kraju. Polka mogła wyłudzić nawet milion złotych na pseudosprzedaży telefonów i konsol do gier, których faktycznie nie miała. Kobieta usłyszała zarzuty dotyczące wstępnie 20 pokrzywdzonych, od których wyłudziła 48 tysięcy złotych.
Czytaj też: Uwaga na tanie PlayStation 5. Nowe oszustwo w sieci
„Generowała etykiety przewozowe i wysyłała puste koperty jedynie ze ścinkami papieru. Potwierdzenie w systemie odbioru powodowało niestety przelanie środków wpłaconych przez kupującego na rachunek wskazany przez oszustkę. Rachunki pozyskiwała przez wystawianie ogłoszeń o możliwości udzielenia pożyczek. Zainteresowanym polecała założenie rachunków bankowych i przesłanie danych niezbędnych do korzystania z nich. Ponad 100 kont wykorzystywała w celu przyjęcia i ukrycia wyłudzonych przy sprzedaży pieniędzy” – czytamy w policyjnym komunikacie.
30-latka została zatrzymana 10 stycznia 2022 roku. Policjanci dokonali przeszukania jej miejsca pobytu oraz kilku (!) leasingowanych przez nią aut. Śledczy ustalili kilka wykorzystywanych do nielegalnej działalności kont i wystąpili o blokadę znajdujących się na niej środków. Te mają zostać zabezpieczone na poczet kary.
Oskarżonej grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Jak nie dać się oszukać w sieci?
Przypominamy: jeśli jakaś oferta jest zbyt kusząca, aby była prawdziwa, przeważnie jest zwykłym oszustwem – to złota zasada dotycząca zakupów w sieci. Przy okazji powtarzamy za polską policją, aby:
- w sieci kupować u sprawdzonych i zweryfikowanych sprzedawców, a płatności dokonywać nie na rachunki przesłane przez sprzedającego, a np. poprzez pośrednika płatności wskazanego przez zweryfikowanego sprzedawcę
- nie podawać nieznanym osobom swoich pełnych danych osobowych, haseł do kont poczty email, rachunków bankowych, danych kart płatniczych
- zachować rozwagę przy kupnie produktów w dużo atrakcyjniejszej cenie niż u innych sprzedających
Źródło: KWP w Łodzi