Niesamowity mod: 24-letnia karta 3Dfx Voodoo4 ożywa w laptopie Dell

Maksym SłomskiSkomentuj
Niesamowity mod: 24-letnia karta 3Dfx Voodoo4 ożywa w laptopie Dell

To naprawdę niesamowite, jakie owoce potrafi zrodzić czasem szyczypta pomysłowości, odrobina talentu i co nieco wolnego czasu. Daniel Simionescu, modder znany w sieci pod pseudonimem „sdz”, podjął się ambitnego projektu i dostosował 24-letni układ graficzny 3Dfx Voodoo4 do współpracy z laptopem Dell Precision M4800 z 2013 roku. Jaki cel miał taki mod? Sprawdzenie, czy się da oraz uruchomienie gier na tym sprzęcie, a jakże!

3Dfx Voodoo4 w laptopie z 2013 roku

Desktopowa karta graficzna w notebooku? Proszę bardzo. Daniel sdz Simionescu nazwał swoje dzieło mianem Voodoo 4 M4800, chwaląc się nim na forum Vogons. Jego projekt zakładał przełożenie procesora graficznego z GPU Voodoo4 4500 na spersonalizowaną płytkę MXM przy zastosowaniu FPGA. Całość została następnie wpięta do gniazda rozszerzeń laptopa marki Dell. O dziwo, 11-letni laptop nie miał problemów z zasileniem i chłodzeniem tak zmodowanej karty graficznej.

Sprawdź też: Senat przyjął ustawę o blokowaniu kont Polaków sprzedających online

3Dfx Voodoo4 to karta graficzna stworzona w procesie 250 nm. Dla porównania, dzisiejsze karty graficzne NVIDIA GeForce z serii 4000 wykonywane są w procesie 5 nm (TSMC 4N). Procesorem graficznym wykorzystanym w karcie był VSA-100, a samo GPU wspierało DirectX 6.0 Napalm 26-220. TDP karty wynosiło 15 W i rekomendowano do niej zasilacz 200 W.

Jak sami widzicie wszystko spięte jest „na pająka”, a GPU połączono z wyświetlaczem poprzez LVDS (ang. Low-Voltage Differential Signaling). Na płytce umieszczono skaler, który pomaga czipowi dostosować się do natywnej rozdzielczości matrycy laptopa. Mod może nie „wygląda”, ale działa i to jest najważniejsze.

Demon wydajności to nie jest, ale nie o to tu chodziło

3Dfx Voodoo4 w laptopie Dell Precision M4800 pracuje z taktowaniem 192 MHz i jest wspierany przez 64 MB pamięci RAM. Pozwoliło to uzyskać wynik na poziomie 2035 punktów w benchmarku 3DMark 2001 – to doskonały rezultat jak na ten czip.

sdz chce teraz dostosować swoje dzieło w taki sposób, aby działało ono poprawnie we wnętrzu laptopa. Na ten moment musi ominąć problemy z BIOS VGA, uniemożliwiającym poprawną konfigurację.

Pomysłowy modder obiecał udostępnić w sieci całą dokumentacje techniczną swojego projektu, w tym projekt płytki. W źródle znajdziecie jego wątek na forum, gdzie dzieli się z innymi swoimi postępami.

Źródło: Vogons.org

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.