Facebook czyni świat gorszym miejscem
37-letnia informatorka weszła w posiadanie „dziesiątek tysięcy” stron wewnętrznych dokumentów Facebooka. Planuje zaprezentować je amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości, zeznając przed Kongresem w tym tygodniu. Haugen złożyła co najmniej osiem skarg do Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych (SEC), twierdząc, że Facebook okłamuje akcjonariuszy w sprawie własnego produktu.
Haugen twierdzi, że istnieje ogromny dysonans pomiędzy tym, co jest dobre dla Facebooka, a tym, co jest dobre dla użytkowników serwisu i społeczeństwa. Według Haugena rzeczy, które są dobre dla Facebooka, bywają złe dla całego świata. Słuchając wywiadu da się wychwycić wiele niepokojących kwestii.
1. Algorytm Facebooka celowo psuje humor internautów
Haugen wyjaśniała w programie 60 Minutes, w jaki sposób algorytm Facebooka dobiera treści, które mogą rozzłościć użytkowników. Wkurzony internauta wykazuje większe zaangażowanie – komentuje i sięga po reakcje. To właśnie zaangażowanie użytkowników jest tym, co Facebook zamienia później w pieniądze z reklam.
„Wewnętrzne badania pokazują, że treści, które są nienawistne, dzielące, polaryzujące, łatwiej wzbudzają w ludziach gniew niż inne emocje” – mówiła. „Facebook zdał sobie sprawę, że jeśli zmienią algorytm na… bezpieczniejszy, ludzie spędzą mniej czasu w obrębie witrynie, będą klikać mniej reklam, a Facebook zarobi przez to mniej pieniędzy”.
2. Facebook zupełnie nie radzi sobie z dezinformacją i nienawiścią
Wewnętrzne badania Facebooka dowodzą, że z grubsza identyfikuje się zaledwie ok. 3-5% treści zawierających mowę nienawiści na platformie i mniej niż 1% przemocy i podżegania. A jednak Facebook nadal chwali się wzorowym identyfikowaniem tych zachowań na tle innych mediów społecznościowych. W rzeczywistości firma uważa, że prawdziwym problemem jest sam Internet – przynajmniej tak podaje w oświadczeniu, które wysłano serwisowi Gizmodo.
3. Instagram unieszczęśliwia dzieci
Tak, pisaliśmy już o tym. Dokumenty ujawnione przez Haugen pokazują, że 13,5% nastolatek twierdzi, że Instagram wywołuje myśli samobójcze, a 17% twierdzi, że prowadzi do zaburzeń odżywiania. Co najgorsze, jest to częścią modelu biznesowego Facebooka, Facebook zarabia na nieszczęściu mnóstwo pieniędzy. Ale Facebook ma oczywiście inne podejście.
„Nastolatki stają się coraz bardziej przygnębione. I to sprawia, że… częściej korzystają z aplikacji. To błędne koło, przez które coraz bardziej nienawidzą swoich ciał” – mówiła Haugen w 60 Minutes.
Źródło: Canva Pro
Facebooka broni w mailu wysłanym Gizmodo Lena Pietsch, dyrektor ds. komunikacji: „Przeprowadzamy wewnętrzne badania, aby zadawać trudne pytania i dowiedzieć się, jak najlepiej poprawić wrażenia nastolatków. Będziemy kontynuować tę pracę, aby ulepszyć Instagram i wszystkie nasze aplikacje. Nie jest zasadnym twierdzenie, że ujawnione wewnętrzne badania pokazują, że Instagram jest „toksyczny” dla nastolatek”.
4. Politycy w Europie wysyłają niemal wyłącznie negatywne przekazy
Wiąże się to niejako z punktem pierwszym. Jeden z dokumentów, które Haugen przemyciła z firmy, dowodzi tego, że partie polityczne w Europie musiały zacząć wyświetlać głównie reklamy o negatywnym wydźwięku, aby uzyskać jakiekolwiek zaangażowanie na Facebooku.
Partie polityczne w Europie uważają się za zmuszone do komunikowania treści, które nie są dobre dla społeczeństwa obywatelskiego. Jeśli jednak politycy nie zajmą tych pozycji, nie wygrają na rynku mediów społecznościowych – a to właśnie tam toczy się gra o wielką stawkę.
5. Facebook jest gorszy niż większość innych mediów społecznościowych
Ilekroć mówi się o mediach społecznościowych i sposobach, w jakie wyrządzają one szkodę społeczeństwu, wrzucamy wszystkie do jednego worka. Zupełnie niesłusznie, bowiem jedne są gorsze od innych.
„Widziałam wiele sieci społecznościowych i na Facebooku zawsze było znacznie gorzej niż gdzie indziej” – mówiła Haugen 60 Minutes. Haugen pracowała wcześniej na Pintereście i Google i twierdzi, że Facebook jest gorszy od reszty firm Big Tech, pod wieloma względami.
Czy nie jest już za późno na jakiekolwiek zmiany?
Źródło: CBS News, gizmodo