Google kojarzy nam się przede wszystkim z wyszukiwarką internetową, pocztą Gmail, systemem Android, mapami i kilkoma innymi popularnymi usługami. Amerykańska firma posiada jednak znacznie więcej przedsięwzięć. Nie wszystkie są jednak doskonale znane.
Poniżej przyglądamy się ciekawym rozwiązaniom, funkcjom i usługom Google, o których większość internautów nie ma zielonego pojęcia. Postaraliśmy się wybrać te pozycje, które mogą nam się w jakiś sposób przydać.
Wyszukiwarka akademicka
Google Scholar to wyszukiwarka nastawiona wyłącznie na źródła naukowe. Po wpisaniu interesującej nas frazy wyświetlone zostaną publikacje z szanowanych wydawnictw. Narzędzie może się okazać przydatne szczególnie dla studentów.
Sztuka i kultura
W serwisie Google Arts & Culture znajdziemy zbiory, historie, artykuły itp. związane ze sztuką. Możliwe jest nawet przeglądanie zasobów poszczególnych muzeów czy segregowanie materiałów według artystów.
Trendy wyszukiwarki
Google Trends prezentuje najpopularniejsze frazy wyszukiwarki z ostatnich 24 godzin lub innego wybranego okresu. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, czego najczęściej szukają ludzie na świecie, a także w poszczególnych krajach.
Osobisty notatnik
Nieco bardziej popularna, choć wciąż niedoceniana usługa – Google Keep. Dzięki niej w szybki sposób sporządzimy notatkę, ustawimy przypomnienie czy zrobimy zdjęcie czegoś, co może nam się później przydać. Google Keep może nam przypomnieć o czymś o konkretnej godzinie lub np. w momencie, gdy pojawimy się w wybranym miejscu. Usługa jest dostępna zarówno na desktopie, jak i na urządzeniach mobilnych.
Google Sky
Dzięki Google Sky możemy podziwiać otaczający nas kosmos, nie wychodząc z domu. Usługa pozwala przeglądać zdjęcia udostępnione przez satelitę NASA, teleskop Hubble’a oraz Sloan Digital Sky Survey. W podobny sposób można przeglądać mapy Księżyca oraz Marsa.
Narzędzie do wprowadzania tekstu
Chcesz wpisać coś w innym języku, jednak twoja klawiatura nie posiada odpowiednich znaków? Z pomocą przychodzi tu odpowiednie narzędzie Google. Dzięki niemu wpiszemy dowolne znaki z dowolnego języka, niezależnie od posiadanej klawiatury i miejsca przebywania.
Biblioteka czcionek
Google Fonts pozwoli nam natomiast w szybki sposób odnaleźć interesującą nas czcionkę. Określić można jej grubość, wysokość i kilka innych parametrów. Wyszukiwarka zawiera sporo możliwości.