Algorytm Twittera ujawniony. Elon Musk zmniejsza zasięgi tweetów o Ukrainie

Maksym SłomskiSkomentuj
Algorytm Twittera ujawniony. Elon Musk zmniejsza zasięgi tweetów o Ukrainie
31 marca tego roku Twitter upublicznił kod źródłowy swojego algorytmu. Algorytm ten decyduje między innymi o tym, które tweety są serwowane większemu gronu odbiorców, a które z nich mają intencjonalnie ograniczane zasięgi. W kontekście wszystkich wcześniejszych często dziwnych wypowiedzi Elona Muska w sprawie agresji rosyjskiej na Ukrainie szczególne zainteresowanie budzi fakt, iż tweety poruszające tematykę wojny na Ukrainie mają celowo redukowany zasięg. Dzieje się tak od momentu, w którym Elon Musk kupił Twittera za 44 miliardy dolarów.

Tweety o Ukrainie mają ograniczane zasięgi

Po tym, jak Twitter udostępnił kod swojego algorytmu w południe czasu pacyficznego 31 marca, przeglądający go użytkownicy szybko zorientowali się, że tweety dotyczące sytuacji na Ukrainie miały niższą pozycję w rankingu. Oznacza to, że użytkownicy Twittera rzadziej widzieli je na swoich kanałach. Były one traktowane na równi z tematami oznaczanymi jako dezinformacja. To nie wszystko.



Wykazano jak to dej pory anegdotyczne, pojedyncze dowody na to, że użytkownicy Twittera, którzy często publikowali posty na tematy związane z Ukrainą, odnotowywali mniejsze zaangażowanie swoich postów. Taki stan rzeczy miał miejsce odkąd Musk przejął Twitterra w październiku ubiegłego roku. Stanowisko Elona Muska w sprawie wsparcia dla Ukrainy jest niejednoznaczne. Podejrzenia budzą chociażby jego rozmowy z Władimirem Putinem, czy też kuriozalna propozycja „planu pokojowego„, którą skrytykował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zazwyczaj rozmowny Elon Musk nabiera wody w usta

Elon Musk nie skomentował zjawiska deprecjonowania tweetów o Ukrainie przez algorytm Twittera po ich publikacji. W jednym ze swoich najnowszych tweetów napisał jednak, że: „prawdziwą tragedią jest to, że propaganda New York Times nie jest interesująca”. W innym napisał, że profil New York Times na Twitterze to ekwiwalent „sraczki”.

„Mieliby znacznie więcej prawdziwych obserwujących, gdyby publikowali tylko swoje najlepsze artykuły. To samo dotyczy wszystkich publikacji” – stwierdził.

Zdaniem niektórych komentatorów powinno to traktować jako pośrednią odpowiedź na zarzuty. New York Times to serwis publikujący na bieżąco treści o sytuacji w Ukrainie, ewidentnie niesprzyjający Donaldowi Trumpowi i Władimirowi Putinowi. Niektórzy internauci twierdzą, że jest to dość jednoznaczne opowiedzenie się za tym, jakie media i treści wspiera Elon Musk.



Źródło: nv.ua

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.