Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny
Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny składa się łącznie z 36 stron, podzielonych na dwa działy – „Kryzys i wojna” oraz „Działania w czasie zagrożenia”. Polacy dowiedzą się z niego między innymi tego, jak nie dać się zmanipulować dezinformacji, jak dbać o innych w sytuacjach zagrożenia czy też stworzyć własny zestaw ewakuacyjny.
RCB podaje na przykład, że każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak ewakuacyjny. Co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym? Między innymi radio na baterie i baterie, latarka, sztućce, dokumenty, kurtka przeciwdeszczowa, śpiwór, apteczka, gwizdek, otwieracz do puszek, posiłki na dwa dni, mydło, butelka filtrująca i garść innych, widocznych na stronie 12. podręcznika.
Co zrobić w razie wybuchu bomby atomowej?
Podręcznik odpowiada nawet na takie pytanie, poruszając go od strony 22. w dziale poświęconym CBRN, czyli broni masowego rażenia, zawierającej substancje chemiczne (C), biologiczne (B), radiologiczne (R) i jądrowe (N). Spektrum efektów ich działania jest szerokie i w większości przypadków grozi śmiercią. Co zatem zrobić w razie kontaktu z niebezpieczną substancją? Wymienia się tu konieczność opuszczenia skażonego obszaru, poruszanie w kierunku odwrotnym do wiatru, pozbycie się zanieczyszczonych ubrań i umycie pod prysznicem oraz uszczelnianie okien w razie zagrożenia chemicznego.
Co zrobić widząc żołnierzy wroga?
Zachować spokój. Przede wszystkim. Na stronie 28. poradnika widać wiele świetnych i prostych instrukcji, które zrozumie absolutnie każdy cywil. Nie narażaj się na niepotrzebny kontakt, nie przyglądaj sprzętowi wojskowemu, a już na pewno go nie nagrywaj, zachowuj się w sposób przewidywalny i… nie trzymaj rąk w kieszeni. W razie wylegitymowania, okaż dokumenty. Porad jest oczywiście znacznie więcej.
Ilustracją dla Poradnika jest trzeci odcinek „Akademii Bezpieczeństwa RCB”, który został przygotowany we współpracy z rzecznikiem prasowym Komendanta Głównego PSP oraz ekspertem ds. bezpieczeństwa, byłym żołnierzem jednostki GROM. Obejrzycie go poniżej.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa udostępniło poradnik również w postaci prezentacji, którą można wyświetlić na przykład w szkole. Cały poradnik znajdziecie w źródle artykułu, poniżej.
Byłoby świetnie gdybyście wszyscy go przeczytali i zapamiętali zawarte w nim porady, a jeszcze lepiej, gdybyśmy nigdy nie musieli się do nich stosować.
Źródło: RCB