Buy Now, Pay Later zdecydowanie nie jest już dla Polaków obco brzmiącym pojęciem. Płatności odroczone powoli stają się coraz popularniejsze i udało im się prześcignąć pod tym względem nawet raty. Czy możemy spodziewać się tego, że w najbliższych latach transakcje BNPL jeszcze bardziej zdominują rynek?
Ile osób korzysta z płatności odroczonych w Polsce?
Płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w okolicy 2016 roku i od tego momentu stopniowo zyskują na znaczeniu. Potwierdza to chociażby raport E-commerce w Polsce 2023*, który stanowi efekt owocnej współpracy trzech instytucji – Gemius, Polskich Badań Internetu oraz IAB Polska – uchodzących za autorytet w dziedzinie trendów internetowych.
Co wynika z aktualnego raportu? W 2023 roku 15% ankietowanych zrobiło zakupy przez Internet, korzystając z płatności odroczonych. Dla porównania, jeszcze rok wcześniej udział tej metody w rankingu najpopularniejszych form płatności online wynosił 12%**. Patrząc na ten trend w długiej perspektywie można pokusić się o wniosek, że z każdym kolejnym rokiem będzie przybywać zainteresowanych, zwłaszcza że rozwiązania BNPL są coraz bardziej dostępne.
Płatności ratalne cieszyły się w 2023 roku mniejszym powodzeniem niż te odroczone, gdyż zdecydowało się na nie zaledwie 11% internautów. Wyższe wyniki osiągnęły jedynie metody płatności zakładające wykorzystanie własnej gotówki w pełnej kwocie, a dokładnie:
- szybki przelew (69%),
- BLIK (63%),
- płatność kartą płatniczą (43%),
- wysyłka za pobraniem (38%),
- przelew tradycyjny (35%),
- płatność kartą lub gotówką przy odbiorze osobistym w sklepie (32%).
Buy Now, Pay Later – za jakie produkty Polacy płacą w ten sposób?
Płatności odroczone kojarzą się głównie z dodatkową gotówką na niespodziewane wydatki. Skojarzenie to wynika z tego, że usługa Kup i zapłać później jest nierzadko traktowana jako alternatywa dla płatności ratalnych. Nie ma w tym nic złego, ale warto mieć na uwadze, że rozwiązanie to ma znacznie szerszy zakres zastosowań.
Jak wynika z raportu opracowanego przez Ceneo***, w 2023 roku klienci najczęściej korzystali z odroczonej płatności, aby kupić produkty z następujących grup:
- sprzęt AGD (średnia wartość zamówienia: 265 zł),
- artykuły dziecięce (średnia wartość zamówienia: 179 zł),
- dom i wnętrze (średnia wartość zamówienia: 175 zł),
- hobby i zwierzęta (średnia wartość zamówienia: 159 zł),
- uroda (średnia wartość zamówienia: 121 zł),
- zdrowie (średnia wartość zamówienia: 93 zł).
Z powyższego zestawienia płynie jasny wniosek. BNPL to rozwiązanie nadające się także do codziennych zakupów, w przypadku których kwoty są niższe.
Kup dziś – zapłać za 30 dni albo jeszcze później
Zdecydowana większość serwisów BNPL oferuje możliwość odroczenia płatności do 30 dni. Taka opcja sprawdza się zarówno przy jednorazowych, większych wydatkach, ale także jako sposób na finansowanie codziennych zakupów.
Warto mieć jednak świadomość tego, że okres, na jaki płatność zostanie odroczona, może być dłuższy. Za przykład może tu posłużyć aplikacja Wonga Pay, w przypadku której czas spłaty może wynieść nawet do 45 dni za 0 zł (RRSO 0%). Czas na uregulowanie należności upływa 15. dnia miesiąca następującego po tym, w którym skorzystano z opcji odroczenia płatności. To oznacza, że data spłaty zależy od tego, którego dnia miesiąca zrobisz zakupy. Przykładowo:
- jeśli zrobisz zakupy 1. dnia miesiąca, na spłatę masz nawet do 45 dni (do 15. kolejnego miesiąca),
- jeśli zakupy zrobisz 15. dnia miesiąca, masz na spłatę 30 dni, bo tyle ich pozostało do 15. następnego miesiąca.
A jeżeli potrzebujesz jeszcze więcej czasu, możesz rozłożyć spłatę na 5 rat (RRSO 130,43%).
Kup i zapłać później nie tylko za produkty
Nie da się ukryć, że płatność odroczona najczęściej znajduje zastosowanie w kontekście zakupu różnych sprzętów czy produktów. Może jednak być też korzystną opcją zapłaty za usługi. Wyżej wspomniana aplikacja Wonga Pay doskonale nadaje się do płacenia za usługi, z których korzystasz każdego dnia, np. za przejazd taksówką, wizytę u fryzjera czy wreszcie używanie popularnych serwisów streamingowych z ulubioną muzyką, serialami lub filmami.
Źródła:
* https://branden.biz/wp-content/uploads/2023/09/RAPORT_e-commerce_2023.pdf
** https://www.iab.org.pl/aktualnosci/raport-e-commerce-2022-juz-dostepny/
*** https://image.ceneostatic.pl/data/custom_documents/10452/custom_document.pdf
Artykuł sponsorowany
To nie jest oferta. Przyznanie kredytu zależy od zdolności kredytowej. Szczegółowe warunki określają: Umowa Wonga Pay, Regulaminy Aplikacji Mobilnej Wonga Pay i Obsługi Kart Planet Pay oraz TOiP dostępne na: www.wongapay.pl/dokumenty. Kredytodawcą oraz dostawcą usług płatniczych jest Wonga.pl sp. z o.o. Wydawcą karty płatniczej jest Planet Pay sp. z o.o.