Chińska alternatywa dla Visa i Mastercard nie pomoże Rosji. Jasne stanowisko Union Pay

Maksym SłomskiSkomentuj
Chińska alternatywa dla Visa i Mastercard nie pomoże Rosji. Jasne stanowisko Union Pay
Problemy Rosji wynikające z sankcji nałożonych na ten kraj w związku z jego agresją militarną na Ukrainie pogłębiają się. Na przełomie lutego i marca tego roku obsługujące systemy płatnicze firmy Mastercard i Visa zablokowały dostęp do swojej infrastruktury wielu rosyjskim instytucjom finansowym. Rosjanie twierdzili wtedy, że poradzą sobie za sprawą swoich raczkujących technologii, przy wsparciu płynącym z Chin. W świetle najnowszych doniesień wydaje się, że Chiny nie zamierzają pomagać Federacji Rosyjskiej.

Chiński Union Pay nie dla Rosjan

Union Pay, zwany chińską alternatywą dla systemów płatności Visa i Mastercard, nie zamierza dalej współpracować z rosyjskimi bankami. Wszystko to z obawy o sankcje, jakie mogłyby zostać nałożone na ten podmiot przez Stany Zjednoczone i inne kraje potępiające rosyjską inwazję w Ukrainie. Union Pay przestał obsługiwać swoich klientów w Rosji, donosi rosyjski RBC.

Karty UnionPay okazały się szalenie popularne w Rosji po wybuchu wojen na Ukrainie, kiedy międzynarodowe systemy płatnicze, w tym Visa, Mastercard i JCB, wycofały się z Rosji. Karty tych systemów, wydawane przez rosyjskie banki, przestały działać za granicą, nie można było nimi płacić za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. UnionPay był jedynym międzynarodowym systemem, który pozostał w kraju. Według brytyjskiej firmy RBR stanowił 1% kart w obiegu w 2020 roku, co stanowiło około 2,7 mln kart.

Decyzja UnionPay dotknie Sbierbank, największy rosyjski bank komercyjny, oraz mniejsze instytucje, w tym Alfa Bank, Otkrytie, Promsvyazbank i VTB, poinformowało w środę RBC. W doniesieniach powołano się aż na pięć niezależnych, niezidentyfikowanych źródeł w dużych rosyjskich bankach. Amerykańscy urzędnicy ostrzegali wcześniej, że rządy lub firmy, które próbują podważyć sankcje lub pomogą je omijać, poniosą konsekwencje.

Po sankcjach ze strony Visa i Mastercard banki Sbierbank i Tinkoff Bank ogłaszały, że rozważają przejście na UnionPay, który jest obsługiwany przez chińskie banki państwowe. UnionPay to jedna z największych globalnych firm przetwarzających płatności, która prawie całą swoją działalność prowadzi obecnie w Chinach.

Prezydent Chin swoje, firmy swoje

Rząd chińskiego prezydenta Xi Jinpinga wielokrotnie nazywał Rosję swoim najważniejszym partnerem strategicznym i krytykował sankcje wobec Moskwy. Wydaje się, że chińskie firmy i banki mają inne zdanie i zamierzają zważać na ograniczenia handlowe i finansowe z obawy na swoje interesy. Po raz kolejny widzimy, że priorytetem dla Chin nie jest wsparcie jednej lub drugiej strony, a względy czysto biznesowe.

Źródło: ABC News

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.