Chromowanie to nowe wyzwanie na TikToku. Zginęła 13-latka

Maksym SłomskiSkomentuj
Chromowanie to nowe wyzwanie na TikToku. Zginęła 13-latka
Jeśli widziałeś film Mad Max: Fury Road, kojarzysz zapewne scenę, w trakcie której pewien War Boy spryskał sobie usta chromem w sprayu, krzyknął „witness me!” (w luźnym tłumaczeniu: podziwiaj mnie) i rzucił się z obłędem w oczach w stronę głównego bohatera. Wygląda na to, że „chromowanie” sobie ust, a dokładnie rzecz ujmując wnętrza jamy ustnej, stało się kolejnym niebezpiecznym trendem na TikToku. Właśnie dowiedzieliśmy się o śmierci 13-letniej Australijki, biorącej udział w wyzwaniu o nazwie Chroming Challenge.

13-latka nie żyje – brała udział w tiktokowym wyzwaniu

Esra Haynes z Australii to prawdopodobnie pierwsza ofiara wyzwania na platformie TikTok polegającego na „chromowaniu„. Nastolatka zmarła 31 marca tego roku po tym, jak wdychała opary z puszki dezodorantu, co spowodowało zatrzymanie akcji serca. Była podpięta w szpitalu pod system podtrzymujący życie przez osiem dni, po czym lekarze stwierdzili, że jej mózg został nieodwracalnie uszkodzony – wtedy rodzina zdecydowała się odłączyć ją od aparatury. Dziewczyna tym samym podzieliła los 12-letniego Archiego Battersbee.

Nie przegap: TikToker „porwał” pociąg, bo chciał poczuć się jak w GTA

Chromowanie to n-ta ewolucja trwającego od dziesięcioleci trendu wdychania lub wciągania nosem różnych rzeczy. Wyzwanie polega na tym, że jego uczestnik wącha wszystko, od puszek z aerozolami po farby metaliczne i rozpuszczalniki. W wyniku takiej… „zabawy” śmierć poniosła na pewno bliżej nieokreślona liczba dzieci, ale w ramach Chroming Challenge jest to pierwszy potwierdzony zgon.

Sprawdź też: Przerażające filmy na smartfonie zmarłej 14-latki. Rodzice winią TikToka

Esra Haynes chroming challenge tiktok

Esra Haynes. | Źródło: zrzut ekranu z show A Current Affair

Rodzina 13-latki wezwała do podjęcia działań, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

„Chcemy pomóc innym dzieciom nie wpaść w głupią pułapkę robienia tej rzeczy. Nie ma wątpliwości, że to będzie nasza krucjata” – powiedział dziennikarzom z australijskiego Herald Sun Paul Haynes, ojciec dziewczynki. „Bez względu na to, jak prowadzisz konia do wodopoju, ktoś może go odciągnąć. To nie jest coś, co zrobiłaby sama, bez inspiracji ze strony innych” – dodał.

TikTok obrywa za głupotę użytkowników, często niesłusznie

Czy gdyby TikTok nie istniał, dzieci przestałyby robić głupie dzieci? Oczywiście, że nie. Dzieci od zarania dziejów robią wiele karkołomnych rzeczy, aby zaimponować rówieśnikom. Dzięki platformom społecznościowym mogą budować swoje ego, docierając do ogromnej liczby odbiorców. Mimo to trzeba przyznać, że TikTok robi wiele w stronę ograniczania popularności niebezpiecznych nagrań – usuwa je, ogranicza zasięgi, a nawet nie pozwala wyszukiwać określonych treści. Niestety, jest to walka z wiatrakami, bo młodzież zawsze znajdzie jakiś sposób, aby zaistnieć…

Źródło: A Current Affair, zdj. tyt. zrzut ekranu z show A Current Affair

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.