Komisja Europejska w maju 2022 roku zebrała na sobie uwagę milionów internautów. Wtedy to głośno zrobiło się w sieci za sprawą propozycji, aby w Unii Europejskiej w ramach tzw. CSAR można było skanować prywatne wiadomości użytkowników w obrębie aplikacji takich jak m.in. Messenger, WhatsApp i Telegram? Po co? Oczywiście dla dobra ludzkości. Po to, aby poszukiwać materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci i innych szkodliwych treści. Parlament Europejski zaoponował, a przepisy prawdopodobnie będą miały zupełnie inne brzmienie.
CSAR nie wejdzie w najostrzejszej postaci
Eksperci ds. prywatności od początku określali pomysł Unii Europejskiej mianem „najbardziej przerażającej rzeczy” jaką widzieli. Profesor kryptografii Matthew Green posunął się nawet do oceny sugerującej, iż akcja przypomina chęć stworzenia najbardziej wyrafinowanej maszyny masowej inwigilacji, jaka miałaby działać poza Chinami i Rosją. Parlament Europejski odrzucił kontrowersyjne przepisy, które mogły w praktyce położyć kres szyfrowaniu end-to-end.
Komisja Europejska chciała, aby inwigilacja dotyczyła wszystkich, nie tylko podejrzanych. Właśnie temu przeciwstawił się Parlament Europejski, który zaproponował, aby szpiegowano wyłącznie osoby podejrzane o przestępstwa. PE stanowczo odrzucił też perspektywę zakazu szyfrowania end-to-end, której domagali się niektórzy politycy.
Szczególnie ostro przeciwko skrajnym przepisom zakładającym skanowanie wiadomości opowiadali się Holendrzy, Niemcy i Szwedzi. Popierali je Węgrzy i Hiszpanie, a Polacy proponowali rozwiązanie pośrednie, gdzie decyzję o wyłączaniu szyfrowania dzieciom mieliby podejmować rodzice. Krytycy podnosili argument za tym, że narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji mylą się stanowczo zbyt często, co mogłoby prowadzić do naruszeń prywatności oraz wysuwania fałszywych oskarżeń wobec internautów.
Co ciekawe, Parlament Europejski domaga się zniesienia potwierdzania wieku użytkowników aplikacji oraz obowiązku blokowania możliwości instalacji programów przez osoby nie spełniające kryterium wiekowego „powyżej 16 roku życia”. Blokowanie dostępu do treści stanie się opcjonalne, a wymagane będzie ich usuwanie.
Komisja Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego ma potwierdzić zawarcie porozumienia w sprawie CSAR 13 listopada.
Źródło: Fortune, patrick-breyer.de