Czaty, gierki, wóda, narkotyki – tego dzieci szukają w necie

Andrzej SitekSkomentuj
Czaty, gierki, wóda, narkotyki – tego dzieci szukają w necie
{reklama-artykul}
Raport powstał w oparciu o dane z 12 miesięcy badania, a dokładniej – anonimowych statystyk pochodzących programów Kaspersky Lab dla systemów Windows i OS X z włączonym modułem kontroli rodzicielskiej.

Okazuje się, że dzieci na świecie najwięcej czasu w sieci spędzają na komunikacji za pośrednictwem czatów, portali społecznościowych, poczty, itd. To aż 67% ich aktywności. Na drugim miejscu znalazły się gry (11%), zaś niewiele mniej czasu milusińscy poświęcają na szukanie i przeglądanie stron z informacjami o alkoholu, narkotykach i papierosach (9%). Zakazany owoc najlepiej smakuje?

klp wykres kategorie kontroli rodzicielskiejKaspersky Lab

Okazuje się, że występują również spore różnice pomiędzy dziećmi z różnych krajów. Komunikacją z innymi najbardziej zainteresowane były dzieci w Meksyku (86%) oaz Brazylii, Rosji i we Włoszech (ponad 70%), zaś najmniejszą potrzebę komunikacji wykazały dzieci z Chin (30%), Niemiec (31%) i Wielkiej Brytanii (32%).

Jednocześnie dzieci z tych krajów poświęcają najwięcej czasu na gry komputerowe. Co ciekawe, najmniej gierkami zainteresowani są mali Meksykanie (4%), Włosi (6%) oraz Japończycy (7%).

Kategorią dotyczącą używek, takich jak alkohol, narkotyki i tytoń najbardziej interesują się dzieci i nastolatki w Niemczech (23%) oraz Wielkiej Brytanii (25%). Z kolei treści dla dorosłych szczególnie upodobali sobie małoletni Chińczycy (23%). Temat ten okazał się natomiast mało ciekawy dla Amerykanów i Brytyjczyków w pacholęcym wieku, których udział wnosi zaledwie 1%.

kinds computer 02Kontrola rodzicielska ma sens?

Należy dodać, że raport nie obejmuje działań dzieci na urządzeniach mobilnych. Twórcy dokumentu z Kaspersky Lab sami zwracają uwagę na ten fakt, i zaznaczają, że dzieci przeciwdziałają infiltracji przez dorosłych ograniczając swoje poszukiwania na urządzeniach, które są kontrolowane przez rodziców, na rzecz elektroniki osobistej, tj. smartfonów i tabletów pozostających w ich gestii.

Źródło: kaspersky

Udostępnij

Andrzej Sitek