Dzięki Mapom Google „cofniesz się w czasie”. Zobacz, jak to zrobić

Piotr MalinowskiSkomentuj
Dzięki Mapom Google „cofniesz się w czasie”. Zobacz, jak to zrobić
{reklama-artykul}
Mapy Google to nie tylko nawigacja – usługa może posłużyć także w celu sprawdzenia opinii na temat danego miejsca czy… poszerzenia własnej wiedzy czy po prostu rozrywki. Sam czasami uruchamiam aplikację tylko po to, by za pomocą Street View odwiedzić wirtualnie ciekawe miejsca. Wiedzieliście, że przy okazji można się wtedy nieco cofnąć w czasie?

Mapy Google to także świetne archiwum

Street View oferuje bowiem opcję przeglądania zdjęć zrobionym w tym samym miejscu w różnych okresach. Dzięki temu można np. sprawdzić jak bardzo zmieniło się chociażby nasze miasto rodzinne czy po prostu interesująca nas okolica, czy nawet budynek. Okej, ale jak skorzystać z tej funkcjonalności? To bardzo proste.

Oczywiście najpierw należy udać się do przeglądarkowej odsłony Map Google i upuścić znacznik na wybranym przez siebie miejscu.

mapy cofanie1Upuszczamy żółtego ludzika i w drogę! | Źródło: wł. 

Wtedy zostaniemy przeniesieni do Street View. W lewym górnym rogu pojawi się dokładna lokalizacja wraz z ikoną zegara. Należy go kliknąć.

mapy cofanie 2Pamiętajcie – nie wszędzie zobaczycie ikonę zegara! | Źródło: wł.

Wyświetlone zostanie okno z podglądem ulicy/budynku. Za pomocą specjalnego suwaka wybierać możemy datę wykonania zdjęcia. Kliknięcie w obraz rozszerzy go na cały ekran, co umożliwi dalszą eksplorację.

mapy cofanie 3Chcecie zobaczyć Warszawę z 2011 roku? Proszę bardzo! | Źródło: wł.

Warto też mieć na względzie, że nie z każdego miejsca na świecie wykonać można taką akcję. W Polsce całość jest dosyć dobrze udokumentowana, lecz nawet w okolicy Pałacu Kultury znajdują się zakamarki nieobejmowane przez funkcję.

Nie da się jednak ukryć, że opcja jest naprawdę ciekawa i część osób mogła o niej nie wiedzieć. Archiwum zdjęć Street View jest jednak na razie nieco ubogie – prawdziwą podróż w przeszłość odbędziemy zapewne dopiero za 50/100 lat, kiedy to wygląd współczesnych miast prawdopodobnie diametralnie się zmieni.

Źródło: wł. / Foto. Google 

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.