Dziś Dzień Ziemi. Google Doodle w wyszukiwarce prezentuje zmiany klimatyczne

Anna BorzęckaSkomentuj
Dziś Dzień Ziemi. Google Doodle w wyszukiwarce prezentuje zmiany klimatyczne
Co roku 22 kwietnia Google upewnia się, że każdy użytkownik jego wyszukiwarki będzie wiedział, iż tego dnia ma miejsce tak zwany Dzień Ziemi. Stronę główną wyszukiwarki Google i stronę wyników wyszukiwania wówczas zdobi zawsze Google Doodle powiązane z tematami ekologii i ochrony środowiska. Nie inaczej jest i w tym roku, jednakże tegoroczne Google Doodle jest wyjątkowo dosadne.

Wyjątkowe Google Doodle na Dzień Ziemi

W 2018 roku 22 kwietnia Google Doodle przedstawiało pracę badaczki Jane Goodall, w 2019 roku ciekawostki na temat różnych zwierząt, w 2020 roku podkreślało znaczenie pszczół, a w 2021 roku znaczenie drzew. W tym roku Doodle to jednak nie wesołe tańczące postaci czy słodkie zwierzątka, a zderzenie z rzeczywistością. Tegoroczne Google Doodle obrazuje bowiem dotychczasowe efekty zachodzących zmian klimatu, i to nie z pomocą rysunków, a z pomocą wykonanych na przestrzeni lat zdjęć.

Wspomniane zdjęcia to zdjęcia satelitarne zaciągnięte z Google Earth i innych źródeł. Pokazują one, jak w ciągu ostatnich dwudziestu, trzydziestu, a w niektórych przypadkach nawet w ciągu blisko czterdziestu lat, zmieniały się lodowce na Grenlandii i na Kilimandżaro, Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży Australii, a także lasy w Niemczech. Rzecz jasna, nie zmieniły się one na lepsze.

Rosnący problem

Czasem Google Doodle stanowi timelapse, który pokazuje niemal rok po roku, jak zmiany klimatu wpływały na wygląd danego obszaru, a czasem porównuje obok siebie zdjęcia z przeciwnych krańców osi czasu. Co więcej, Doodle przez kilka godzin skupia się na jednym miejscu, a potem przedstawia nowe.

W momencie pisania tego artykułu bohaterami Google Doodle były lodowce zlokalizowane na Grenlandii. Podczas gdy w 2000 roku w przedstawionym obszarze dominowała biel, w 2020 roku pozostały po niej niewielkie plamy.

Google Doodle – lodowce na Grenlandii od 2000 do 2020 roku. | Źródło: Google

W przypadku innych obszarów nie jest lepiej. Jak możemy przekonać się dzięki Google Doodle, z lodowca na Kilimandżaro do dziś nie zostało niemal nic. Szacuje się, że do 2030 roku lodowiec ten zniknie całkowicie. Z kolei Wielka Rafa Koralowa w znacznej części uległy wybieleniu, a wiele drzew w paśmie górskim Harz w Niemczech tworzy dziś po prostu ponure leśne cmentarzyska.


Google Doodle przedstawiające szczyt Kilimandżaro w okresie od 1986 do 2020 roku. | Źródło: Google

Kwestia, w której trzeba działać natychmiast

Tegoroczne Google Doodle przypomina, że mamy coraz mniej czasu na to, by zapobiec dalszym zmianom klimatu i cofnąć dotychczasowe. Ważne jest, aby władze z każdego państwa na świecie zaczęły podejmować coraz odważniejsze kroki mające na celu ograniczenie wpływu człowieka na środowisko. Niemniej, istotne jest również, aby każdy z nas, każdy szary człowiek każdego dnia robił coś dla Ziemi we własnym zakresie.

Nie masz pomysłu na to, jak przyczynić się do cofnięcia zmian klimatycznych na Ziemi? Na stronie internetowej poświęconej Dniu Ziemi znajdziesz aż 52 propozycje działań, które mogą Cię zainspirować.

Źródło: Google, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.