Elon Musk niedługo po agresji wojskowej Rosji w Ukrainie zdawał się trzymać stronę zaatakowanego kraju. Wysłał Ukrainie zestawy internetu satelitarnego Starlink (kupione za pieniądze sojuszników Ukrainy) i prowadził antywojenną narrację. Jego nastawienie w pewnym momencie diametralnie się zmieniło, prawdopodobnie po rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. W mgnieniu oka z bohatera stał się w oczach mieszkańców ogarniętego wojną kraju orędownikiem agresora. Do wielu dziwnych wypowiedzi w mediach społecznościowych na temat konfliktu dołączyła kolejna. Elon Musk kpi z pomocy finansowej dla Ukrainy.
Elon Musk kpi z pomocy finansowej dla Ukrainy
Kontrowersyjny miliarder po raz kolejny robi wkoło siebie zamieszanie na X, zakupionej przez niego platformie społecznościowej, znanej szerzej pod wcześniejszą nazwą: Twitter. W nocy z niedzieli na poniedziałek o godzinie 1:45 czasu polskiego opublikował mem wyśmiewający prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego oraz pomoc finansową kierowaną do tego kraju ze Stanów Zjednoczonych.
„Kiedy minęło 5 minut, a ty nie poprosiłeś o wielomiliardową pomoc finansową” – głosi podpis do obrazka. Na przerobionej grafice widać twarz prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.
To przeróbka popularnego mema o nazwie „strained face meme”, pochodzącego z 2014 roku. Wykorzystuje się go na ogół do wyśmiania kogoś, kto bardzo chce coś zrobić i ma problemy z powstrzymaniem się przed daną czynnością.
W komentarzach pod wpisem Muska nie brakuje ostrej krytyki ze strony Internautów z całego świata. Nie zabrakło orędowników Putina, przyklaskujących antyukraińskiej postawie.
Mem Muska wpisuje się w prorosyjską narrację, robiącą z prezydenta Ukrainy żebraka. Trudno oczekiwać, aby osoby reprezentujące ogarnięty wojną kraj reprezentowy postawę inną niż apelującą o pomoc z każdego możliwego źródła.
Hipokryzja Elona Muska
Elon Musk od lat wypowiada się przeciwko dotacjom rządowym. Zupełnie pomija przy tym fakt, że wiele jego biznesów otrzymało na przestrzeni minionych lat wiele miliardów dolarów z tychże właśnie dotacji. Ich obszerną listę publikował w 2021 roku Business Insider.
Pomoc dla Ukrainy przedmiotem kontrowersji w USA
Pomoc USA dla Ukrainy jest tematem kontrowersyjnym od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na ten kraj w 2022 roku. Większość Demokratów i tradycyjnych konserwatywnych Republikanów opowiedziała się za pomocą dla Ukrainy. Republikanie sprzymierzeni z uważanym za prorosyjskiego prezydentem Donaldem Trumpem w dużej mierze sprzeciwiali się tej pomocy.
Według Associated Press Stany Zjednoczone zatwierdziły od początku wojny pomoc dla Ukrainy o wartości około 113 miliardów dolarów. Prezydent Joe Biden wezwał niedawno Kongres do przekazania dodatkowych 24 miliardów dolarów. Dodatkowe finansowanie wzbudziło duże kontrowersje i zostało usunięte z najnowszego finansowania, które utrzymywało działalność rządu USA w miniony weekend.
Źródło: X, BI