W grudniu ubiegłego roku pisaliśmy, że w bankomatach Euronet pojawiła się bulwersująca pułapka na konsumentów, na co szybko zareagował UOKiK. Dziś ten sam operator postanowił uruchomić akcję protestacyjną, za sprawą której chce zwrócić uwagę konsumentów, decydentów oraz partnerów biznesowych na obecną sytuację operatorów bankomatów w Polsce. Strajk bankomatów Euronet oznacza poważne utrudnienia w zakresie wypłaty gotówki.
Strajk bankomatów Euronet – problemy z wypłatą gotówki 18.06.2024
Osoby pragnące dziś wypłacić większą ilość gotówki w bankomatach Euronet mają niemałe problemy do frustracji. Znany operator w ramach swojego protestu obniżył limit krajowej wypłaty gotówki do zaledwie 200 złotych w trakcie jednej transakcji. Wcześniej limit ten wynosił 800 złotych i był już dla wielu konsumentów zdecydowanie zbyt mały.
Nie przegap: Wypłacasz gotówkę BLIKIEM? Uważaj na nowe opłaty w mBanku
Strajk bankomatów Euronet wywołany jest rzekomo postawą podmiotów takich jak VISA, Mastercard i Polskiego Standardu Płatności (BLIK). Przedstawiciele Euronet twierdzą, że koszty krajowej wypłaty gotówki z bankomatów nie są przez nich pokrywane, a ponoszą je operatorzy bankomatów w Polsce. Przypominam, że w Polsce ubywa bankomatów, między innymi ze względu na wysoki koszt ich utrzymania.
Klientów przed utrudnieniami ostrzega między innymi mBank. Podano, że Euronet przeprowadził swoją akcję bez zapowiedzi, nie informując o niej swoich partnerów. Bank zaleca korzystanie z bankomatów sieci własnej, czyli urządzeń PlanetCash lub maszyn w placówkach mBank, gdzie da się wypłacić jednorazowo 4000-8000 złotych.
Stawki nie zmieniły się od 10 lat
Euronet w swoim komunikacie podaje, że „od 14 lat stawka za wypłatę gotówki kartą krajową, a od 2015 roku także przy użyciu kodu BLIK (tzw. interchange bankomatowy), jaką płacą VISA, Mastercard i Polski Standard Płatności (BLIK) operatorom bankomatów praktycznie nie zmieniła się.” Podnoszony jest fakt, iż wypłaty gotówki realizowane przez operatorów są realizowane dwukrotnie poniżej kosztów ponoszonych w związku z taką usługą.
Dysproporcja pomiędzy przychodami a kosztami transakcji wypłaty krajowej, w sytuacji zwiększającego się zapotrzebowania na gotówkę pozyskiwaną z bankomatów oraz zmniejszające się możliwości subsydiowania wypłat krajowych innymi źródłami przychodów, niosą za sobą ryzyko braku możliwości dalszego utrzymywania sieci bankomatowych. W konsekwencji odcięcia znacznej części społeczeństwa od dostępu do gotówki, szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie bankomat nierzadko jest jedynym jej źródłem. Jednocześnie prowizje za wypłaty z bankomatów, ustalane i pobierane przez banki od użytkowników bankomatów, stale rosną, dodatkowo zwiększając barierę dostępu do gotówki
– czytamy.
Strajk bankomatów Euronet jest jednodniowy i obejmuje swoim zasięgiem wszystkie urządzenia tej sieci. Na ekranach urządzeń prezentowany jest komunikat informujący użytkowników o przyczynie czasowego obniżenia limitu pojedynczej transakcji.
Przeprowadzeniem akcji protestacyjnej chcemy zwrócić uwagę decydentów oraz partnerów biznesowych, ale również mediów i konsumentów na obecną sytuację operatorów sieci bankomatowych w Polsce. Oczekujemy działań ze strony VISA, Mastercard i PSP [BLIK] lub regulacji w tym zakresie
– dowiadujemy się.
Do protestu nie dołączyli inni operatorzy bankomatów. Euronet ma ich aż 7,5 tysiąca z puli ok. 22 tysięcy bankomatów w Polsce.
Nie wiadomo czy postulaty Euronetu, o ile zostaną zrealizowane, nie wpłyną na dalszy wzrost kosztu wypłaty pieniędzy z bankomatów.
Źródło: Euronet