Europejski portfel cyfrowy już za kilka dni. Polacy odczują zmiany

Piotr MalinowskiSkomentuj
Europejski portfel cyfrowy już za kilka dni. Polacy odczują zmiany

Już za kilka dni będziemy świadkami istotnego wydarzenia, bowiem w życie wejdzie rozporządzenie eIDAS 2, które dosyć sporo namiesza. Zmienią się przede wszystkim przestarzałe przepisy o identyfikacji elektronicznej i usług zaufania. Dzięki temu możliwe będzie powstanie szeregu innowatorskich narzędzi i usług, spośród których należy wymienić chociażby europejski portfel cyfrowy. Polacy także skorzystają z wielu udogodnień. Czego dokładnie mogą się spodziewać?

Europejski portfel cyfrowy i nie tylko – co zmienia eIADAS 2?

Unia Europejska coraz intensywniej brnie w rozwój cyfrowej integracji państw członkowskich. Regularnie mamy do czynienia z zapowiedziami zmian, których głównym celem jest zmniejszenie wirtualnych granic. Wdrożenie stosownych rozporządzeń potrafi jednak trwać latami, co bywa skrajnie irytujące. Dlatego też każdy postęp w sprawie zasługuje na uwagę. Właśnie mamy do czynienia z takim przełomowym momentem – warto go uwiecznić.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że już 20 maja 2024 roku zacznie obowiązywać rozporządzenie eIDAS 2 wprowadzające m.in. Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Stanie się to poprzez drastyczną zmianę przepisów o identyfikacji elektronicznej i usług zaufania, które po raz ostatni były edytowane dekadę temu. Sami przyznacie, iż od tamtego czasu świat przeszedł wręcz rewolucję. Implementację poprawek można więc uznać za niezbędną.

Zadebiutuje przy okazji europejski portfel cyfrowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej. Posiadający go użytkownicy będą mogli chociażby potwierdzać tożsamość podczas korzystania z publicznych i niektórych komercyjnych usług online/offline. Nie zabraknie też możliwości wybierania z portfela dokumentów/danych, by potem się nimi bezpiecznie dzielić. Warto też wspomnieć, iż nikt nie będzie zmuszany do używania tej nowości.

eIDAS 2 ma ponadto kłaść bardzo duży nacisk na ochronę danych osobowych i pozwalać na bezpłatny dostęp do kwalifikowanych podpisów elektronicznych (chyba że używane są do celów zawodowych). Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej będzie odpowiednikiem naszego lokalnego mObywatela. Wszystkie oferowane funkcje poznamy wkrótce, lecz podróżowanie po UE powinno stać się dzięki temu jeszcze prostsze i przyjemniejsze.

Kiedy w praktyce doświadczymy zmian?

Nowe rozporządzenie wejdzie w życie już 20 maja, lecz praktyczne wdrożenie podpisów to inna sprawa. Pod koniec tego roku poznamy niektóre akty wykonawcze do rozporządzenia – od tego momentu państwa członkowskie otrzymają 2 lata na zbudowanie i wdrożenie portfeli.

Ministerstwo Cyfryzacji nie ukrywa, że europejski portfel cyfrowy jest jednym z rządowych priorytetów. Wkrótce możemy spodziewać się przeprowadzenia odpowiednich konsultacji publicznych dotyczących dostosowania mObywatela do unijnych wymogów oraz wdrożenia pozostałych zmian.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@sklepacki)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.