Co więc znajdowało się w materiale wideo, który został usunięty?
Zmanipulowany materiał wideo przedstawiał czarnoskóre, małe dziecko, które uciekało przed białym dzieckiem – całość została stworzona tak, aby mieć wydźwięk w kontekście rasistowskim. Do tego wszystkiego zmanipulowany film zawierał w sobie również logo stacji CNN, która jak powszechnie wiadomo nie jest zbyt lubiana przez Donalda Trumpa. W oryginalnym filmie, który pojawił się w zeszłym roku widać zupełnie odwrotną sytuację. Dwójka dzieci biega koło siebie, aby finalnie móc się przytulić.
Zmanipulowany film został stworzony przez jednego z twórców dużej ilości memów powiązanych z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Prezydent zdecydował się go udostępnić w swoich kanałach społecznościowych – na Facebook oraz Twitterze.
Statement from Jukin Media Regarding the President’s 'Manipulated Media’ Tweet pic.twitter.com/8zepXNNhsH
— Jukin Media (@JukinMedia) June 19, 2020
Facebook i Twitter usuwają film
Facebook zdecydował się usunąć opisywany film po tym, jak jedno z rodziców dzieci widocznych w materiale zdecydowało się wnieść roszczenie dotyczące praw autorskich. Przedstawiciel Facebooka potwierdził mediom, iż otrzymał tego typu skargę. Zanim usunięto zmanipulowane wideo, film został odtworzony co najmniej 4 miliony razy.
W kwestii Twittera sytuacja wyglądała bardzo podobnie. Ponownie wideo wrzucone przez Donalda Trumpa zostało oznaczone i usunięte w związku z roszczeniem dotyczącym praw autorskich. Niestety, na Twitterze wynik oglądalności materiału był znacznie lepszy niż na Facebooku – użytkownicy zobaczyli zmanipulowany film ponad 20 milionów razy.
Donald Trump nie skomentował jeszcze całej sytuacji, jednak jest niemalże pewne, iż usunięcie wideo przełoży się na zaognienie konfliktu amerykańskiego prezydenta z gigantami technologicznymi odpowiedzialnymi za social media.
Źródło: TheVerge / fot. Darren Halstead – Unsplash