Facebook i Instagram na celowniku UE. Poważne oskarżenia

Piotr MalinowskiSkomentuj
Facebook i Instagram na celowniku UE. Poważne oskarżenia

Facebook i Instagram mogą zacząć się bać. Komisja Europejska (KE) poinformowała właśnie o wszczęciu formalnego postępowanie przeciwko właścicielowi wspomnianych platform społecznościowych. Chodzi o niespełnienie wszystkich zapisów aktu o usługach cyfrowych – tym razem chodzi o paragrafy dotyczące ochrony niepełnoletnich użytkowników. Czy technologiczny gigant zdoła naprawić swój błąd?

Facebook i Instagram po raz kolejny kłócą się z Unią Europejską

Stosunkowo niedawno byliśmy świadkami wdrożenia aktu o usługach cyfrowych i aktu o rynkach cyfrowych. Mieszkańcy krajów członkowskich Unii Europejskiej (UE) zyskali mnóstwo cyfrowych narzędzi i benefitów, natomiast ogromne koncerny szereg zakazów i wymogów wprowadzenia konkretnych zmian. Niewywiązanie się z umowy może nieść ze sobą opłakane skutki.

KE regularnie sprawdza czy wprowadzane przez podmioty rozwiązania są zgodne z najnowszymi rozporządzeniami. Pewnych nieprawidłowości dopuściła się najwyraźniej Meta – właściciel platform Facebook i Instagram stał się właśnie głównym bohaterem formalnego postępowania unijnych organów. O co poszło tym razem?

Chodzi o niedociągnięcia w obszarach związanych z ochroną małoletnich. KE wyraziła zaniepokojenie obecnością mechanizmów i algorytmów mogących przyczyniać się do wystąpienia uzależnienia u najmłodszych użytkowników. Problemem są także metody weryfikacji wieku wprowadzone swego czasu przez korporację.

Takie wnioski wysnuto po wstępnej analizie sprawozdania z oceny ryzyka przysłanego we wrześniu 2023 roku oraz odpowiedzi firmy na formalne wnioski KE o udzielenie informacji. Użyto przy okazji publicznie dostępnych dokumentów. Organ regulacyjny chce podczas postępowania skupić się na trzech głównych aspektach.

Oskarżeń jest naprawdę sporo

Jednym z nich jest złamanie zasady projektowania interfejsów tak, by ich elementy mogły wykorzystać słabości i brak doświadczenia małoletnich. Świadome stosowanie podobnych praktyk prowadzi do licznych zagrożeń, przykładami są uzależnienie i brak umiejętności utrzymania uwagi przez dłuższy czas. Jeśli zaś chodzi o wspomniane narzędzia weryfikacji wieku, to te muszą być rozsądne, proporcjonalne oraz skuteczne. Wszystko po to, by ograniczyć widoczność nieodpowiedniej zawartości.

Oberwało się także za system rekomendacji niedopasowany do niepełnoletnich konsumentów. Domyślne ustawienia prywatności powinny być według KE bardziej zaostrzone, by zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony. Oczywiście nic jeszcze nie zostało udowodnione, więc warto czekać na rozwój wydarzeń.

Teraz zadaniem KE jest przeprowadzenie szczegółowego dochodzenia w trybie priorytetowym oraz gromadzenie kolejnych dowodów. Jeszcze sporo czasu może minąć zanim Meta otrzyma jakąkolwiek karę.

Źródło: Komisja Europejska / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@guillaumeperigois)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.