Feminatywy od teraz w Orange. Przed kobietami ważna decyzja

Maksym SłomskiSkomentuj
Feminatywy od teraz w Orange. Przed kobietami ważna decyzja

Feminatywy nie są niczym nowym w języku polskim. Mniej więcej od lat 90′ XX wieku Polki lubią zaznaczać „żeńskość” zajmowanych przez siebie stanowisk, a formy takie znacznie się rozpowszechniły. Mało kto pamięta, że wyrazy takie jak posłanka były powszechne już w I połowie XX wieku. Podczas gdy Polki i Polacy spierają się co do zasadności tworzenia feminatywów, postępowe firmy chętnie je wprowadzają do użycia. Feminatywy pojawiły się właśnie w Orange w sensownej postaci.

Feminatywy w Orange

Orange zakomunikowało przez osobę swojego rzecznika, Wojtka Jabczyńskiego, że implementuje w systemach kadrowych feminatywy. Nie będzie jednak przymuszać kobiet do zmiany nazwy stanowisk. Decyzja o zmianie stanowiska na feminatyw w Orange jest w pełni dobrowolna. Pracodawca wdroży ją także w stopce i książce adresowej. Oznacza to, że już wkrótce dla pomarańczowego operatora zacznie pracować garść specjalistek, dyrektorek i ekspertek.

Zdania na temat feminatywów podzielone

Niektóre Polki i niektórzy Polacy z dystansem podchodzą do jak mówią „mody” na feminatywy. W ostatnich dniach posłanka PiS Elżbieta Witek zareagowała oburzeniem, gdy dziennikarka TVN24 nazwała ją „wicemarszałkinią”. Wydaje się, że decyzja o feminatywach w Orange jest dobrym kompromisem na te czasy. Każda pracownica może zdecydować indywidualnie co do tego, czy nazwa jej stanowiska powinna być feminatywem.

Stanowisko Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN jest jasne: większość argumentów przeciw tworzeniu nazw żeńskich jest pozbawiona podstaw. Jednocześnie RJP wyraża następujący pogląd:

Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN uznaje, że w polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich w zasobie słownictwa. Stosowanie feminatywów w wypowiedziach, na przykład przemienne powtarzanie rzeczowników żeńskich i męskich (Polki i Polacy) jest znakiem tego, że mówiący czują potrzebę zwiększenia widoczności kobiet w języku i tekstach. Nie ma jednak potrzeby używania konstrukcji typu Polki i Polacy, studenci i studentki w każdym tekście i zdaniu, ponieważ formy męskie mogą odnosić się do obu płci.

Źródło: mat. własny, Orange, rjp.pan.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.