o bezpłatny system pocztowy oferujący konta o pojemności wynoszącej 2,8 GB na początku, a potem wzrastającej wraz z użytkowaniem konta. Dzięki temu użytkownicy poczty mogą niemalże bez ograniczeń przechowywać wszystkie swoje wiadomości, pliki i zdjęcia, czy też przy pomocy odpowiednich programów korzystać ze skrzynki jako dodatkowego dysku online.
Konta Gmail wyposażone są w wyszukiwarkę Google, umożliwiają automatyczne grupowanie wiadomości w wątki, istnieje także możliwość ich dodatkowego oznaczania i katalogowania. Usługa zawiera też rozbudowaną książkę adresową oraz całkiem skuteczny system ochrony przed spamem. Dodatkowo, bezpośrednio z okna Gmaila użytkownicy mogą komunikować się w czasie rzeczywistym, za pomocą wbudowanego komunikatora GTalk.
Gmail jest dostępny dla użytkowników w dowolny wybrany przez nich sposób. Do korzystania z systemu wystarczy przeglądarka internetowa, możliwy jest też dostęp przez progamy do obsługi poczty elektronicznej, a także za pomocą telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych.
Z kolei Google Docs&Spreadsheets – których nazwa przy ustawionym polskim profilu językowym konta brzmi teraz: Dokumenty i Arkusze Google – to bezpłatne usługi dostępne w Sieci, które umożliwiają pracę nad tym samym dokumentem tekstowym lub arkuszem kalkulacyjnym nawet 50 użytkownikom w tym samym czasie.
Dostęp jest możliwy oczywiście przy pomocy przeglądarki internetowej – najlepiej Firefox, Flock lub Internet Explorer, gdyż użytkownicy Opery mogą napotkać różne problemy – z dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do internetu.
Przy pomocy Dokumentów i Arkuszy Google można m.in.:
– tworzyć, zarządzać i przeglądać dokumenty i arkusze kalkulacyjne online,
– współdzielić stworzone dokumenty z innymi użytkownikami i decydować o prawach do ich edycji
– importować oraz eksportować dokumenty zapisane w innych formatach (.pdf, .odt, .rtf, .doc, .xls)
– publikować dokumenty na blogach lub jako strony html
Usługa Dokumenty i Arkusze Google, obecnie w fazie beta, jest dostępna za darmo po rejestracji na stronie http://docs.google.com
Źródło: Krzysztof Gontarek – Dziennik Internautów – www.di.com.pl