Osobom poniżej 18. roku życia zostanie automatycznie ustawiony 60-minutowy dzienny limit w aplikacji. Nowe funkcjonalności mają pomóc najmłodszym użytkownikom utrzymać równowagę między życiem realnym a cyfrowym.
TikTok – 60-minutowy dzienny limit w aplikacji
W nadchodzących tygodniach każde konto należące do użytkownika poniżej 18. roku życia otrzyma automatyczny 60-minutowy dzienny limit czasu przed ekranem. Jeśli limit ten zostanie osiągnięty, młody użytkownik zostanie poproszony o podanie hasła, aby móc kontynuować przeglądanie aplikacji.
I tutaj wkrada nam się bardzo ważny aspekt związany z kontrolą rodzicielską. W sytuacji, gdy nastolatek samodzielnie założy konto i nie poda prawdziwego wieku, będzie mógł łatwo obejść ograniczenia. Zatem każdy świadomy rodzic powinien samodzielnie skonfigurować kontrolę, aby ograniczenia nałożone przez TikToka realnie działały.
„Zdajemy sobie sprawę, że nastolatki zazwyczaj wymagają dodatkowego wsparcia, gdy zaczynają samodzielnie odkrywać świat online i bierzemy pod uwagę ich wyjątkowe potrzeby rozwojowe. Podejmując decyzję, jak długo pozwolić najmłodszym użytkownikom korzystać na co dzień z TikToka, bazowaliśmy na aktualnych badaniach akademickich, a dodatkowo współpracowaliśmy z ekspertami z Digital Wellness Lab w Boston Children’s Hospital.” – komentuje Piotr Żaczko, Manager Komunikacji TikToka w Europie Środkowej.
TikTok zachęca nastolatków do ustawienia dziennego limitu czasu przed ekranem wedle ich preferencji, jeśli wyłączą domyślne 60 minut i będą spędzać w aplikacji ponad 100 minut w ciągu dnia. To rozwiązanie, które bazuje na funkcji wprowadzonej przez platformę w ubiegłym roku.
Funkcje ograniczania czasu spędzanego na platformie uzupełniają inne ustawienia przeznaczone dla kont nastolatków. Przykładowo, osoby w wieku 13-15 lat mają domyślnie ustawione prywatne konta, co umożliwia im dokonywanie świadomych wyborów dotyczących tego, co, kiedy i komu chcą udostępniać. Bezpośrednie wiadomości są dostępne tylko dla osób od 16. roku życia, a jeśli ktoś chce prowadzić streaming na żywo, musi mieć ukończone 18 lat. Dla przypomnienia – 13 lat to minimalny dopuszczalny wiek użytkownika TikToka.
Rozszerzona kontrola rodzicielska na TikToku
Platforma wprowadziła też trzy nowe narzędzia w ramach funkcji Parowania rodziny.
• Niestandardowe dzienne limity czasu przed ekranem: opiekunowie będą mogli dostosować dzienny limit czasu przed ekranem dla nastolatka, w tym wybrać różne limity w zależności od dnia tygodnia. Dzięki temu dorośli mogą skrócić czas aktywności w aplikacji w dni robocze, gdy dziecko chodzi do szkoły, a wydłużyć go w weekendy, święta czy wakacje.
• Pulpit nawigacyjny czasu przed ekranem: rodzice w jednym miejscu znajdą podsumowanie dotyczące ilości czasu spędzonego w aplikacji, liczbę uruchomień TikToka oraz zestawienie czasu spędzonego na platformie z podziałem na dzień i noc. Takie dane będą pomocnym argumentem w czasie rozmów na temat konieczności ograniczenia przez dziecko aktywności online.
• Wyciszanie powiadomień: TikTok umożliwia ustawienie harmonogramu wyciszania powiadomień na kontach nastolatków. Konta użytkowników w wieku 13-15 lat nie otrzymują domyślnie powiadomień push od 21:00, zaś osoby w wieku 16-17 lat mają je wyłączone od 22:00.
• Nowa kontrola treści: opiekunowie będą mieć większy nadzór nad treściami oglądanymi przez nastolatków dzięki nowemu sposobowi na filtrowanie filmów za pomocą słów lub hashtagów. To rozwiązanie jest jeszcze w fazie opracowania i testów, ale już wkrótce uzupełni poszerzony pakiet narzędzi w ramach funkcji Parowania rodziny.
Nie tylko nadmierna liczba godzin spędzanych w sieci jest problemem użytkowników, ale również korzystanie ze smartfonów w godzinach nocnych (po 22:00). Dlatego platforma wprowadza przypomnienie o śnie, aby wesprzeć swoją społeczność w byciu offline nocą. O ustalonej godzinie pojawi się okienko z informacją, że czas wylogować się z aplikacji.
Źródło: mat. prasowe