Google przedstawiło światu szereg informacji odnośnie do rozwoju sztucznej inteligencji. Najważniejszym ogłoszeniem jest niewątpliwie model Gemini, który powstał w efekcie szeroko zakrojonej współpracy wielu zespołów. Koncern twierdzi, że mówimy niejako o rewolucji w branży AI – czy faktycznie tak jest?
Gemini to zaawansowany model AI od Google
Sztuczna inteligencja staje się coraz powszechniejsza. Chyba większość osób zdaje sobie sprawę z istnienia zaawansowanych darmowych narzędzi, których obecność jeszcze kilka lat temu była nie do pomyślenia. Korporacje technologiczne natomiast wydają miliardy dolarów, by stać się liderami na rynku i pchnąć technologię do przodu jak najbardziej to możliwe. Teraz na scenie wystąpiło Google i trzeba przyznać, iż nie był to najgorszy pokaz.
Firma postanowiła zaprezentować światu serię ogłoszeń na temat ważnego przełomu w dziedzinie AI i nie kryje przy tym swojego zadowolenia. Gemini to bowiem model reklamowany jako „największy i najpotężniejszy”. Jest on dziełem teamów Google DeepMind oraz Google Research i stanowi najbardziej zaawansowany projekt naukowo-inżynierski w historii koncernu.
Okej, ale czym tak naprawdę jest ten projekt? Gemini to model sztucznej inteligencji, który u samych podstaw ma być przedsięwzięciem multimodialnym. Oznacza to, że potrafi „rozumieć, wykorzystywać i łączyć różne rodzaje informacji, w tym tekst, obrazy, dźwięki, filmy i kod”. Trzeba przyznać, że robi ogromne wrażenie.
Poniżej znajdziecie filmik prezentujący interakcję Gemini. Wygląda to naprawdę nieźle.
Google chce również, by AI było blisko wszystkich osób. Dlatego też Gemini jest bardzo elastycznym modelem, który działa sprawnie na dowolnych urządzeniach. Dostęp do technologii uzyskają nie tylko przeciętni konsumenci na swoich smartfonach, ale także ludzie zarządzający centrami danych. Firma nie ukrywa, że chce sprawić, by model mocno oddziaływał także na deweloperów, jak i klientów biznesowych. Te dwie grupy coraz częściej bowiem tworzą i skalują swoje działania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
Obecnie mamy do czynienia z ogłoszeniem pierwszej wersji modelu. Gemini 1.0 został zoptymalizowany dla trzech różnych rozmiarów: Ultra (do bardzo złożonych zadań), Pro (do skalowania w szerokim zakresie zadań) oraz Nano (do zadań na urządzeniu).
Kiedy skorzystamy ze wszystkich dobrodziejstw technologii? Model w wariancie Pro został już wdrożony do asystenta Bard. Na razie będzie on dostępny wyłącznie w języku angielskim w ponad 170 krajach i regionach. Rozszerzenie zasięgu i opcji nadejdzie „w najbliższym czasie”. Za tydzień (13 grudnia) Gemini Pro trafi do deweloperów i klientów biznesowych w Google AI Studio lub Google Cloud Vertex AI.
Źródło: Google / Zdjęcie otwierające: Google