Google wkrótce usunie miliony kont użytkowników. Sprawdź, czy dotyczy to Ciebie

Anna BorzęckaSkomentuj
Google wkrótce usunie miliony kont użytkowników. Sprawdź, czy dotyczy to Ciebie

Wcześniej w tym roku Google zapowiedziało wprowadzenie nowej polityki odnoszącej się do nieaktywnych i nieużywanych kont użytkowników. Już wkrótce, bo 1 grudnia, polityka ta wejdzie w życie. Sprawdź, czy Twoje konto Gmail lub Google Drive nie kwalifikuje się do usunięcia i jak temu usunięciu zapobiec.

Wielka czystka wśród kont Google – jak jej uniknąć

Google podobno wysyła już ostrzeżenia użytkownikom, których konta Google i Drive nie były od długiego czasu używane. Za trzy tygodnie takie długo nieużywane konta przestaną istnieć. Podobno wszystkie dane powiązane z tymi kontami mają zostać usunięte, chociaż użytkownicy mają możliwość ich wcześniejszego pobrania.

Gigant z Mountain View uznaje za nieużywane konta takie konta, które leżą odłogiem od co najmniej dwóch lat. Co ważne, nie wystarczy być zalogowanym na konto Google, aby to było uważane za używane. Jeśli od dawna nie logowałeś na nie na nowo, musiała mieć na nim miejsce jakakolwiek aktywność. Przez aktywność Google rozumie odczytywanie lub wysyłanie wiadomości e-mail, logowanie się z użyciem konta Google do zewnętrznych usług, oglądanie lub komentowanie materiałów wideo na YouTube, dzielenie się zdjęciami, pobieranie aplikacji czy używanie Dysku.

Animated GIF - Find & Share on GIPHY

Google podkreśla, że aktywność na koncie Google jest powiązana z samym kontem użytkownika, a nie urządzeniem, z którego aktywność ta się odbywa. Oznacza to, że użytkownik może zapobiec usunięciu swojego konta, wykonując jakąkolwiek z wymienionych aktywności na dowolnym sprzęcie. Może to być albo smartfon, albo tablet, albo komputer osobisty i tym podobne. Co jednak ważniejsze, nawet jeśli Twoje nieużywane konto jest powiązane z tym, z którego aktywnie korzystasz, raz na dwa lata musisz wykonać jakąkolwiek akcję na koncie nieużywanym, aby to nie przestało istnieć.

Są wyjątki od reguły

Warto dodać, że omawiana polityka dotyczy tylko kont osobistych. Nie odnosi się do kont firmowych, szkolnych czy powiązanych z organizacjami. Ponadto jako wyjątki ujęto w niej konta, które były wykorzystane do wgrania jakiegokolwiek wideo na YouTube, a także konta z jakąkolwiek aktywną subskrypcją pieniężną. Takie konta także nie zostaną usunięte, niezależnie od stanu aktywności. Ale dlaczego gigant z Mountain View zdecydował się ją wprowadzić? To bardzo proste. Opuszczone, zapomniane i nieużywane konta są bardzo podatne na ataki cyberprzestępców. Ruth Kricheli, wiceprezes Google, zauważa, że zhakowane konta mogą zostać wykorzystane do szkodliwych działań, w tym kradzieży tożsamości i rozsyłania spamu:

„Ludzie chcą, aby produkty i usługi, z których korzystają online, były bezpieczne. Dlatego zainwestowaliśmy w technologię i narzędzia, które chronią naszych użytkowników przed zagrożeniami bezpieczeństwa, takimi jak spam, oszustwa typu phishing i przejmowanie kont. Nawet przy tych zabezpieczeniach, jeśli konto nie było używane przez dłuższy czas, istnieje jednak podwyższone ryzyko, że zostanie naruszone. Dzieje się tak dlatego, że zapomniane lub pozostawione bez nadzoru konta często korzystają ze starych lub ponownie używanych haseł, które mogły zostać naruszone, nie mają skonfigurowanego uwierzytelniania dwuskładnikowego i są poddawane mniejszej liczbie kontroli bezpieczeństwa przez użytkownika.”

Powiadomienia o braku aktywności wysyłane obecnie do użytkowników mają ich zachęcić do ochrony swoich prywatnych informacji i zapobiegania nieautoryzowanemu dostępowi do ich kont, nawet jeśli nie korzystają już z usług Google. Jestem ciekawa, jak wielu użytkowników na te powiadomienia zareaguje i ile kont gigant z Mountain View usunie w tym roku.

Źródło: Google, fot. tyt. Unsplash/Solen Feyissa

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.