Instagram stawia na młodych. Oto konta dla nastolatków

Piotr MalinowskiSkomentuj
Instagram stawia na młodych. Oto konta dla nastolatków

Instagram ogłosił właśnie wprowadzenie kont nastolatków. Nowość przywędrowała na platformę celem zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa nieletnim użytkownikom, a przy okazji spokoju ducha ich rodzicom bądź prawnym opiekunom. Rozwiązanie charakteryzuje się wbudowanym i uruchamianym automatycznie zabezpieczeniom. Do tego dochodzi ograniczanie grona osób mogących nawiązać kontakt z ludźmi poniżej pewnego wieku, a także gwarancja niedostępności konkretnych treści. Wspomniano również o pewnych limitach nakładanych na konsumentów poniżej szesnastego roku życia.

Instagram chce udowodnić, że dba o dzieci jak tylko może

Twórcy platformy Instagram od dłuższego czasu starają się udowodnić, że zależy im na bezpieczeństwie i prywatności wszystkich użytkowników. Największą uwagę zwracają jednak na osoby poniżej 18 roku życia, co oczywiście ma swoje drugie dno. Różnego rodzaju organy regulacyjne niejednokrotnie straszyły koncern Meta ogromnymi karami finansowymi z powodu braku odpowiednich funkcji dbających o nieletnich. Firma więc ostatnimi czasy niezwykle się pod tym względem pilnuje.

Konta nastolatków to „nowe środowisko dla nastolatków kontrolowane przez rodziców”. Najważniejszym aspektem są wbudowane zabezpieczenia ograniczające grono osób, które mogą skontaktować się z posiadaczami takiego profilu. Instagram ma ponadto zapewniać najmłodszym użytkownikom kolejne sposoby rozwijania zainteresowań. Zadbano także, by osoby poniżej 16. roku życia musiały uzyskać zgodę rodzica, by zmienić którekolwiek z ustawień na mniej rygorystyczne.

Meta szczególną uwagę zwraca właśnie na aspekt nakładanych domyślnie ograniczeń. Pierwszym z nich jest fakt, że każde konto nastolatka będzie miało charakter prywatny. Oznacza to, że zajdzie konieczność akceptowania nowych obserwujących. Osoby nieobserwujące danego profilu nie mogą natomiast oglądać ich treści ani wchodzić z nimi w jakąkolwiek interakcję.

Nałożono również ograniczenia dotyczące wiadomości. Wiadomości do nastolatków będą mogły wysyłać jedynie osoby, które obserwują lub z którymi mają już kontakt. Zastosowane zostaną także najbardziej restrykcyjne ustawienia kontroli kontrowersyjnych treści – ogranicza ona widoczność określonych typów zawartości w miejscach takich jak karta Eksploruj i Rolki. Meta jako przykład podaje pokazywanie walczących ludzi lub promowanie zabiegów kosmetycznych.

Limity, limity i jeszcze raz limity

Instagram nie zapomniał o limicie jeśli chodzi o interakcje. Nieletnich mogą oznaczać lub wspominać o nich tylko osoby przez nich obserwowane. Aktywowana zostanie przy okazji funkcja zapobiegająca nękaniu (Ukryte słowa). W ten sposób obraźliwe słowa i frazy będą odfiltrowywane z komentarzy nastolatków i próśb o zgodę na otrzymywanie wiadomości.

Platforma społecznościowa przypomni też każdego dnia o konieczności opuszczenia aplikacji po 60 minutach, by nieco odpocząć. Włączony będzie także tryb uśpienia między 22:00 a 7:00 – spowoduje on wyciszenie powiadomień na noc i wysyłanie automatycznych odpowiedzi na wiadomości prywatne.

Jak widzicie na powyższym zrzucie ekranu, nastolatkowie poniżej 16. roku życia będą potrzebować zgody rodziców w celu skorzystania z mniej restrykcyjnych zabezpieczeń. Powiązany opiekun prawny otrzyma w ten sposób pewność, że jego dziecko nie kontaktuje się z nikim podejrzanym ani nie ogląda żadnych niepokojących treści.

Rodzice jeszcze nigdy nie mieli takiej władzy

Instagram zyskał przy okazji sporą aktualizację funkcji nadzoru. Teraz rodzice mogą uzyskać wgląd w to, z kim czatują ich dzieci – na szczęście nadal nie ma mowy o czytaniu wymienianych wiadomości. Do tego dochodzi ustawienie całkowitego dziennego limitu czasu korzystania z usługi, a także uniemożliwienie używania serwisu w określonych przedziałach czasowych. Ciekawym udogodnieniem jest również posiadanie wglądu do tematów interesujących nastolatka, co pomoże poznać swoje dziecko.

Meta oczywiście zdaje sobie sprawę z podawania nieprawdziwych informacji przez nastolatków – zwłaszcza jeśli chodzi o wiek. Dlatego też wprowadzono też wymóg weryfikacji wieku w pokaźniejszej liczbie miejsc. Opracowano również technologię pozwalającą proaktywnie znajdować konta należące do nastolatków, nawet w momencie, gdy wprowadzono tam datę urodzenia osoby dorosłej. Wprowadzanie zmian rozpocznie się w USA na początku przyszłego roku.

Opisane powyżej zmiany powinny wejść w życie już pod koniec roku na terenie wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Źródło: Instagram / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@brett_jordan)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.