Możliwości Wi-Fi 7 – prędkości robią wrażenie
Podczas gdy w domach Polaków nie ma jeszcze zbyt wielu urządzeń wykorzystujących standard Wi-Fi 6, nie mówiąc nawet o Wi-Fi 6E, Intel już teraz planuje przyszłość. Certyfikacja Wi-Fi 7 (802.11be) nastąpi dopiero w 2023 roku, kiedy to do sprzedaży trafią pierwsze urządzenia gwarantujące obsługę tej technologii. Broadcom wspólnie z Intelem zademonstrowały, na co dokładnie czekamy.
Przedstawiciele obu korporacji przedstawili możliwości Wi-Fi 7 na przykładzie laptopa z procesorem Intel Core oraz access pointem Broadcoma. Uzyskano stabilne połączenie z prędkością 5 Gb/s. To pięciokrotnie lepszy wynik od tego, który zapewnia Wi-Fi 6.
Poniższy materiał wideo porównuje działanie Wi-Fi 6 w paśmie 5 GHz, Wi-Fi 6E w paśmie 6 GHz oraz Wi-Fi 7 w paśmie 6 GHz.
Warto pamiętać o tym, że Wi-Fi 7 to nie tylko wysokie prędkości. To także znacznie niższe opóźnienia oraz większa pojemność sieci. W dobie rozwoju technologii VR, rosnącej liczby sprzętu podłączonego do sieci w domach na całym świecie oraz wdrażania ekranów o rozdzielczościach wyższych niż 4K, takie parametry okażą się kluczowe.
Wi-Fi 7 – szczegóły
Podobnie jak Wi-Fi 6E, Wi-Fi 7 działa w pasmach o częstotliwości 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz, obsługując prędkość transmisji do 33 Gb/s. To spory wzrost w stosunku do 9,6 Gb/s oferowanego przez Wi-Fi 6E.
Wi-Fi 7 wykorzystuje pasmo 320 MHz, podczas gdy możliwości Wi-Fi 6E kończyły się na 320 MHz. To przekłada się na większe prędkości i przepustowość połączeń dla urządzeń w sieci, a także mniej zakłóceń dzięki adaptacji pasma 6 GHz.
Opóźnienia są zredukowane za sprawą technologii MU-MIMO i aż 16 strumieni przestrzennych. MU-MIMO wspierają Multi-Link Operation (MLO), Time-Sensitive Networking (TSN), Quadrature Amplitude Modulation (QAM) i Orthogonal Frequency-Division Multiple Access (OFDMA).
Co ważne, rozwiązania od Broadcom i Qualcomm będą różniły się od siebie w pewnych kwestiach. W jakich finalnie? Zobaczymy.
Źródło: Intel