Internet znika na naszych oczach. To niepokojące wieści

Anna BorzęckaSkomentuj
Internet znika na naszych oczach. To niepokojące wieści

Może i można powiedzieć, że w Internecie nic nie ginie, ale zdecydowanie nie można powiedzieć, że wszystko w Internecie jest wieczne. Nowo przeprowadzone badanie to udowadnia. Okazuje się bowiem, że aż jedna czwarta stron internetowych, które istniały w latach 2013-2023, już nie jest dostępna.

Coraz mniej cennych treści w Internecie

Omawiane badanie zostało przeprowadzone przez amerykańskie Pew Research Center i nosi tytuł „When Online Content Disappears (ang. Gdy Internetowe Treści Znikają)”. Dzięki niemu dowiadujemy się, że Internet dosłownie znika na naszych. Aż 38 procent stron internetowych, które mogliśmy odwiedzić tylko 2013 roku, dzisiaj nie istnieje.

Znikanie stron internetowych nie jest jednak zjawiskiem, które występowało tylko lata temu. Zniknęło też już bowiem osiem procent stron, które istniały w 2023 roku.

W ramach badania wykorzystano Common Crawl, otwarte repozytorium danych indeksowania sieci, które archiwizuje miliardy stron internetowych i udostępnia archiwa oraz zbiory danych do użytku publicznego. Naukowcy pobrali losowe próbki z ponad miliona stron internetowych, a następnie klikali w linki, aby sprawdzić, które z nich są nadal aktywne, a które trafiły do prowadziły donikąd.

W rezultacie okazało się, że 23% stron o tematyce informacyjnej i 21% zbadanych stron rządowych zawierało co najmniej jeden uszkodzony link. Ba, aż 54% stron na Wikipedii zawierało link referencyjny, który już nie istnieje. Oznacza to, że wiele informacji dostępnych w tej gigantycznej internetowej encyklopedii nie da się zweryfikować, klikając w źródła, do których się odnosi.

To spory problem

Musicie przyznać, że powyższe wieści są niepokojące, zwłaszcza w odniesieniu do Wikipedii. W końcu, Internet od dawna odgrywa integralną rolę w społeczeństwie. Stanowi gigantyczne źródło informacji. To, że w sieci jest coraz mniej cennych źródeł informacji sprzed lat, wraz z tym, że w sieci pojawia się coraz więcej wprowadzających w błąd treści wygenerowanych przez AI, sprawia, że weryfikowanie znajdowanych w nim informacji może być coraz trudniejsze.

Cóż, jakiś treści procent treści zapewne zawsze będzie znikał z Internetu. Lepiej będzie jednak, jeżeli będzie to procent mniejszy niż większy.

Źródło: Pew Research Center

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.