Wybory 2023 coraz bliżej. 15 października tego roku wyborom do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej towarzyszyło będzie referendum, nazywane ze względu na treść pytań przez niektórych mianem „pseudoreferendum”. Atmosfera towarzysząca referendum jest gorąca i podgrzewana przez mnożące się plotki związane z kartami do głosowania oraz tym, jak odmówić głosowania w referendum. Najnowsza plotka o referendum dotyczyła rzekomo zszywanych kart do głosowania. Komunikat w tej sprawie wystosowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego.
Plotka o referendum i spiętych kartach – szefowa KBW zaprzecza
W mediach społecznościowych piętrzą się plotki związane z wyborami, a najnowsza dotyczyła kart do głosowania. W weekend pojawiły się głosy, jakoby karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu miały zostać zszyte z kartą do referendum. To z kolei miało utrudnić odmowę udziału w referendom. Plotkę o referendum i kartach do głosowania zdementowała szefowa KBW Magdalena Pietrzak. Zapewniła w rozmowie z RMF FM, że:
Komisje nie będą zszywały kart do głosowania. Wyborca ma prawo podjąć decyzję, w którym głosowaniu chce uczestniczyć.
Wbrew pogłoskom w zaleceniach nie ma mowy o łączeniu kart, a komisje nie otrzymają ani w zszywaczy, ani spinaczy. Tak twierdzi KBW.
Nie przegap: Gdzie zagłosować? Sprawdzisz to w tej aplikacji
Jak odmówić głosowania w referendum?
To proste: wystarczy odmówić przyjęcia karty do głosowania w referendum. Obwodowa komisja wyborcza odnotuje to w spisie wyborców – warto tego dopilnować.
Wyborca może zagłosować wyłącznie w wyborach, wyłącznie w referendum lub nawet pobrać np. kartę do głosowania w wyborach do Sejmu, a nie do Senatu. Należy to zaznaczyć przed otrzymaniem karty.
Plotki o referendum przeważnie zawierają zbędne dezinformacje i doniesienia o komplikacjach dotyczących tej procedury.
Referendum 2023 – pytania
Pytania referendalne 2023 brzmią następująco:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Źródło: RMF FM